לשחרר את שי דרומי

20 בינואר 2007

בימים האחרונים אנו שומעים רבים המתארים את המתרחש בדרום בכינוי "המערב הפרוע", אך בכך הם עושים עוול למתיישבי המערב האמריקאי. שם הייתה לאדם זכות להגנה עצמית וזכות להגנה על רכושו. גנבי בקר וסוסים נתלו כשנתפסו – וגם אם נאלצו זרועות החוץ לנדוד למרחק הם לא חדלו מלרדוף את השודדים המבוקשים ואף הציעו פרסים והערכה לכל מי שסייע בעצירת הנגע. בפריפריה הישראלית היחידים שנרדפים הם החקלאים והאזרחים שחייהם ורכושם הפקר.

שי דרומי, חוואי שניסה להתגונן, נמצא כעת במעצר בעת שהשודדים שנכשלו בניסיון הבזיזה מתכננים את השוד הבא בביתם. גם השודד שנפצע יוכל ללכת לביתו לאחר שחרורו מבית החולים היות והמשטרה אינה רואה כל סיבה לאסרו עד עצם היום הזה. "הכתובת חקוקה על הקיר" אומר שי דרומי ממושבו בבית המשפט בעת הארכת מעצרו.

בעלי חוות ומתיישבים בודדים הפכו זה מכבר לטרף קל לבוזזים ומכת הגניבות החקלאיות מגיעה להיקפים עצומים אותם נדרשים המתיישבים לשלם במיטב כספם שנותר לאחר תשלום המיסים למדינה שהיתה אמורה להגן עליהם – הגנה שלא ניתנת להם. מיסים אלו גם מממנים את הטיפול בשודד. על פי אופי הטיפול בשי דרומי יתחזקו עוד יותר ארגוני הפשע בדרום ותעשיית הפרוטקשן תצמח.

בשדרות והישובים הסובבים את עזה סובלים האזרחים מהתקפות טילים מעבר לגבול, בשאר הארץ נתונים האזרחים להתקפות פליליות מפנים בחסות ההשלמה עם שגרה מסואבת. שיגרה במסגרתה מובל מעת לעת לקורבן חקלאי שנאלץ לשקם מחדש את מפעל חייו או אזרח המתבוסס בדמו לאחר סיבוב נוסף של רולטת הקאסם. עד כדי כך מסואבת השגרה עד שדובר המשטרה יכול היה לשחרר בתשובה לשאלה מדוע מאפשרים לגנב הבקר שנפצע לחזור לביתו לאחר הטיפול את הנוסח: "אף אחד לא הגיש תלונה…".

בניגוד לרפיסות הזאת כלפי השודדים גילו נציגי המשטרה עוצמה ונחישות בהכרזותיהם נגד האזרח שניסה להתגונן כי ראוי להעמידו לדין בעוון רצח. בעצומה שהועלתה באינטרנט מבקשים תומכי דרומי להזכיר: "הקניית הגנה וביטחון לנפש ורכוש היא חובתה הבסיסית של מדינה כלפי אזרחיה ובמידה ונכשלה מלעשות כן עליה להכיר באחריותה במקום להעניש אזרחים שומרי חוק שקמו להגן על נפשם ורכושם".

ראוי כי המשטרה תפעל בנחישות למיגור תופעת הגניבות החקלאיות – ואם אינה מסוגלת להראות הקטנה מתמשכת של התופעה יש לשקול חלופות. שנעות מביטוח נזקים אוטומטי ועד הקמת ארגוני שמירה פרטיים בעלי סמכויות.

אנשים כשי דרומי הינם המחסום האחרון בפני כאוס של בזיזה המאיים עלינו – האלטרנטיבה האחרת המוצעת לתושבי הדרום הינה להמיר דה פאקטו אזרחות ולהפוך למשלמי מיסי חסות לכנופיות ושבטים "המתפרנסים" מבזיזה.

כתב ערוץ 2, שגיא בשן, הראה ביום שישי את מצוקת החקלאים בדרום. החקלאי משה הר-שמש מספר בכתבתו כיצד היה נוהג להתקשר למשטרה שלא הגיעה לסייע בזמן באף מקרה שוד בחוותו, באחת הפעמים אף עקדו אותו שלושה גנבים והפליאו בו את מכותיהם עד זוב דם. רק כבאחד האירועים בהם ניסה להאיץ במשטרה דיווח כי הוא ירה לכיוון הגנבים, אז הוזמן לתחנת המשטרה לחקירה: "תבוא מחר, תבוא למשטרה ואנו נזמין אותך לבדוק למה ירית".

יצחק צדק, חקלאי אחד מיני רבים, בעל חווה בדרום מספר: "פעם אחת קיבלנו מידע היכן נמצאים העגלים (הגנובים), הגעתי לבן אדם הביתה והצלחתי להוציא עגל אחד ולהביא אותו לתחנת המשטרה בעיירות. מפקד המשטרה אמר לי שאני צריך להחזיר את זה משום שזה מוצג משפטי. הוא איים עלי שאם אני לא אחזיר אחר כך את העגל הוא יכניס אותי לכלא".

החקלאי יצחק צדק ששימוש בנשק חם כבר סיבך אותו במספר תיקי משטרה הבין לאחר שנים של הפסדים כי לא יוכל לשרוד והחל כבר את החלפת האזרחות, כיום הוא משלם דמי חסות לכנופיה ששדדה אותו במשך שנים, כיום הוא ישן טוב בלילה ואפילו מקבל פיצוי במקרה של גניבה.

לאור ההתנהגות התמוהה של המשטרה במקרים מעל נדרשת חקירה לבירור עומק של האינטרסים של כל המעורבים בקביעת המדיניות שהפכה את גנבי הבקר וגובי ה"פרוטקשיין" לשליטים הבלעדיים בשטח – במדינה בה צומחת שחיתות על כל חלקה טובה לא יפליא הדבר אם חלק מאותם תשלומי חסות מגיעים לכיסיהם של קובעי המדיניות בשטח.

גלישה לאתר לתמיכה בשי דרומי – הקישו כאן

לקריאה נוספת של עדויות חקלאים מהדרום בבליזר

storyend_dingbat.gif

לשיחה בפורום על מאמר זה -הקישו כאן

לארכיון מאמרי המערכת – גישה מלאה למינויים.

storyend_dingbat.gif

  

הוספת תגובה