והפרס מוענק ל…

מאת: HonestReporting | פורסם במקור ב12 בפברואר 2009 

בתחילת החודש הוענקו הפרסים לסיקור העיתונאי ה"בלתי-הוגן" לשנת 2008. הייתה זאת השנה השמינית ברציפות בה מעניקים חברינו מאתר HonestReporting את ה"פרס" המפוקפק. האתר שהוקם לראשונה כיוזמה של מספר סטודנטים צעירים עם פרוץ האינתיפאדה בשנת 2000 נוסד בכדי לשמש בסיס לפעולה הגנתית מול דיווחי התקשורת המוטים באירופה. דיווחים אשר ציירו את ישראל כגורם הרע בסיפור המזרח תיכוני. אנכי מתכבד להציג בפני הקורא הישראלי את דירוג הזוכים השמיני עבור הדיווחים המעוותים והמוטים ביותר של העימות במזרח התיכון.

מבצע עופרת יצוקה מדגיש את חוסר התוחלת של הנסיון להבין את האירועים המתרחשים בהקשר של הצבת גבולות זמן מלאכותיים כמו "1 בינואר" או "31 בדצמבר".

דרך פשוטה להבין את המזרח התיכון בשנת 2008 תהיה להפריד את ארבעת הימים האחרונים של השנה שעברה ולהתחיל את 2009 בבוקר ה-27 בדצמבר, בוקר בו המריאו מטוסים ישראליים להנחתת המכות הראשונות.

לדיון בסיקור המזרח התיכון ניתן לקשור גם את המשבר בו נמצאות סוכנויות הידיעות. אירועים מרכזיים ברחבי העולם – – ובכלל זאת הבחירות לנשיאות, המשבר הכלכלי, עירק, האולימפיאדה בביג'ין, ההתקוממות בטיבט, תכנית הגרעין האיראנית, ובנוסף המלחמה בגאורגיה – חושפים עד כמה דקה ומתוחה הייתה שמיכת הכיסוי של שירותי החדשות.

למול הפסדים כספיים, חתכו המוציאים לאור בתקציבים, סגרו משרדים, צימצמו בחדרי החדשות, והכל על מנת להדגיש את הסיקור המקומי; מספר קטן של עיתונים, הבולט בהם הקירסיטאן סיינס מוניטור, החליטו לחדול לחלוטין מהדפסות עיתונים ולמקד את מאמציהם באינטרנט.

כך שלאחר 361 ימים, הסיפורים הגדולים של המזרח התיכון, שכללו את פריצת הגבול בעזה, החלפת האסירים עם החיזבאללה והתפטרותו של אהוד אולמרט, לא משכו תשומת לב תקשורתית גדולה כבעבר. ראינו פחות הגזמה בסיקור ישראל ופחות שחצנות.

כן, המלחמה שינתה את פני הדברים. ניצני העימות הוצגו במהלך השנה. ביוני, ישראל והחמאס הסכימו על הפסקת אש שהופרה לעיתים תכופות. ביולי כבר היה ברור כי החמאס משתמש בהפסקת האש על מנת להתחמש. ואז בנובמבר גילה צה"ל מנהרה שהובילה ישירות לישראל. פשיטה שנבעה מכך הרסה את המנהרה, אולם הפלשתינאים הגיבו עם רקטות נוספות. החמאס סיים לבסוף את הפסקת האש עם ישראל והגביר את ירי הרקטות.

בעוד שיהיה זה בלתי-אחראי להתעלם מארבעת הימים של המלחמה שהתרחשו ב-2008, זה גם אבסורדי באותה מידה להסיק מסקנות חותכות אודות עופרת יצוקה כה קרוב להתרחשות האירועים. כך שהפרסים שלנו מתייחסים לחומרים שהופקו עד לסיומה של שנת 2008. גוש החומרים ואנו נבחן אותם בהקשר לשנת 2009 בסבב חלוקת הפרסים הבא.

אנו מודים לקוראינו עבור התגובות על הסיקור הגרוע ביותר אי פעם של המזרח התיכון. והנה לפניכם "הזוכים".

הכותרת הגרועה ביותר: הטיים

מוקדם יותר השנה, צבר החמאס נקודות תעמולה עם האפלה מטעם עצמו, בתמונות רבות של ניצנוצי אור-נרות בעיתונות העולמית. תמונה אחת שצולמה עבור רויטרס ופורסמה בטיים בלטה במיוחד:

הפרלמנט לאור נרות

מבט לאור השמש החודר מבעד לוילונות המוגפים מבהיר כי הכינוס נערך בשעות היום. ולמרות שרויטרס לא ציינו כי מדובר בלילה הטיים כתב:

האפלה: האמברגו הישראלי הותיר את רצועת עזה ללא חשמל. הפרלמנט הפלשתינאי נאלץ להתכנס לאור לילות בליל יום שלישי.

הטיים ערך מחדש את הכותרת בסופו של דבר.

התיקון הרופס ביותר: סיטי TV

באוגוסט, מנחה תחנת סיטי TV גורד מרטינאו דיווח בטעות כי צה"ל הרג 11 פלתינאים במהלך התנגשויות נגד הגדר בנהלין. כאשר "HonestReporting Canada" החל לפעול, סיטי TV אכן הפיקה "תיקון" ב-18 באוגוסט – – עם הצהרה מתומצתת שהיתה מוטמעת בתוך דיווח טקסטואלי במסך דינאמי במהלך שידור תוכנית על עניני המזרח התיכון:

"CNI (City News International) REPORT THURS. INDICATED 11 KILLED IN W. BANK CLASHES, MORE THAN 11 HURT, NOT KILLED."

תיקון ראוי יותר היה צריך להיות מוצג מילולית על ידי המנחה. התיקון היה קבור כה עמוק עד כי קוראים רבים צפו בווידיאו החטיאו אותו לגמרי וחשבו כי ביצענו קישור לוידאו הלא נכון!

בדיקת העובדות הרשלנית ביותר: הבוסטון גלוב

עורכי הבוסטון גלוב לא טרכו לבדוק את הנתונים בעת שאיאד אל-סראג' ושרה רוי כתבו בפברואר:

למרות שעזה דורשת 680,000 טון של קמח ליום לצורך הזנת אוכלוסייתה, ישראל קיצצה זאת עד ל90 טונות ליום בנובמבר 2007, הפחתה של 99 אחוז.

אולם מרטין קרמר גרס את המספרים, מצא כי הם אפויים למחצה, ואז איתר את המקור בשבועון של אהארם, וכתב:

אינך צריך להיות גאון במתמטיקה על מנת לגלות כי אם בעזה אוכלוסייה של 1.5 מליון, כפי שגם הכותבים מציינים, הרי ש- 680,000 טונות של קמח ליום מייצגים צריכה של חצי טון קמח לכל עזתי בכל יום.

הגלוב פירסם תיקון בתחתית דף האינטרנט, אותה כינה קרמר כטאטוא מתחת לשטיח,בצדק:

ה"תיקון" לפאונדים במקום טונות הינו ניסיון לכסות את החטא הקדמון של הכותבים: הם פשוט העתיקו את המספרים ישירות מהשבועון אהארם (שבכל מקרה אינו משתמש בפאונדים – – אלא בשיטה המטרית). הבוסטון גלוב צריך היה לחזור לכותבים ולדרוש את המקור המדויק לנתוניהם. קוראים לזה בדיקת עובדות.

סארג' ורוי רשאים להחזיק בדעותיהם, אולם גם מאמרי דעה צריכים להתבסס על מידע מדוייק.

פרס העט המורעלת: אימאד חאג'ג

ההתכווצות של העיתונות האמריקאית מכה בציירי הקריקטורות. יחד עם העיתונאים, הקריקטוריסטים המערביים מתמקדים מקומית יותר מתמיד. כך שבהשוואה לשנים האחרונות, 2008 חזתה בקריקטורות מועטות יותר בנוגע לעימות הישראלי פלשתינאי. פרס העט המורעלת מוענק לאימאד חאג'ג, מהעיתון הירדני "אל –גהאד".

בשחקו לידי הדעות הקדומות הנמוכות ביותר מציגה הקריקטורה פלשתינאי הצלוב אל עמוד חשמל. אפשר היה לחשוב כי המוסלמים יהיו רגישים יותר לקריקטורות בעלות אופי דתית פוגע.

העיתונאי המושפל ביותר: צ'ארלס אנדרלין

לא רק שהשופט פסק נגד פראנס 2 בתביעת הדיבה שלה נגד מבקר התקשורת פיליפ קרסנטי, הטיוח המתמשך של הרשת וההסתרה של חומרי הגלם של הצילום מהיום בו מת מוחמד אל-דורה אף הועלו ליוטיוב.

בתוספת של עלבון על הפגיעה, צ'ארלס אנדרלין, אשר "הסביר" בקולו את התמונות ששודרו ברחבי העולם, כמעט איבד את כתב האמנה שלו כעיתונאי בישראל.

קישורית הטרור המפוקפקת ביותר: הגארדיאן

קישור לטרורבדף ישראל והשטחים הפלשתינאים של אתר הגארדיאן מוצגים "קישורים שימושיים," ובכלל זאת "הזרוע הצבאית של החמאס". הקישור מוביל ישירות לאתר באנגלית של "בריגדות עיזאדין אל-קסאם", המתארים עצמם כ"זרוע הצבאית של תנועת ההתנגדות (חמאס)."

ללא שמץ של התחסדות לאבחנה המזוייפת בין ה"זרועות" הצבאית והפוליטית של החמאס הקישור בגארדיאן מעלה שאלות.

מדוע להעניק לחמאס את הלגיטימיות של קישורית? כיצד יכול הגארדיאן להשוות בין מה שמכונה "הזרוע הצבאית" עם אתרים כמו של הכנסת, עיתון הארץ, גוש שלום, Bitterlemons , וסוכנויות הסיוע של האו"ם? האם הקישורית מפרה את החוק הבריטי המגדיר את החמאס כארגון טרור? האם הגארדיאן יכול להפוך למסייע לטרור?

דיוויד מק'קיי, הממלא מקום עבור עבור העורך הגיב חלושות:

חמאס הינו שחקן משמעותי באיזור במונחים של פוליטיקה וכוח וחשנו כי ראוי לכלול את הקישורית לאתר האינטרנט שלהם.

הקישורית נותרה; אנו ממתינים לתשובה הולמת יותר.

 

המשך חלוקת הפרסים בקרוב….

הוספת תגובה