תעשיות לא נבנות מצירופי מילים

מאת: רפי גליק | פורסם לראשונה בינואר 2007 בבלוג CableRunner

רפי גליק מגרד מעט מן הציפוי המילולי העוטף את פרס "איש החזון" עוד בטרם התמנה לנשיא המדינה, היום עם השפעה פוליטית יוצאת דופן לה זכה פרס, מדאיג להציץ אל הריק שמאחורי המלים.

תעשיות חדשות מתפתחות בתהליך אבולוציני והדרגתי ואינם פרי של צירופי מילים, יהיו אלו מוצלחים וקליטים כשיהיו.

אחרי שהמועמד לנשיאות ח"כ שמעון פרס שיבח את "האחים גוגל" הוא גם נפגש עם נציגיהם בדאבוס, על הפגישה עם נציגי גוגל אמר פרס: "נציגי החברה גילו עניין עצום בעמק השלום, ונראה איך הם יוכלו להשתתף". מנציגי גוגל לא נמסרו פרטים על הפגישה.

עם מנכ"ל סיסקו, ג'ון צ'יימברס, דיבר פרס "על הקמת תנועת נוער עולמית המושתתת על האינטרנט, שישראל תהיה חלק ממנה". עד עכשיו חשבתי כי ישראל היא חלק מהאינטרנט ולא ידעתי על העיסוק החדש של סיסקו ברשתות חברתיות ,פרט לאספקת הציודים לבניית הרשתות.

לאחר הפגישות עם שי אגסי מ SAP יצאו לאור צירופי מילים חדשות "ישראל תהפוך לאזור ניסוי עולמי (פיילוט) לכלי רכב חשמליים".

הממסד יוצר תנאים וסביבה להתפתחות תעשיות. מדינה מתמחה בנישות לאור מגוון רחב של גורמים מתחומים שונים. כך התפתחה התעשיה הבטחונית בעקבות האמברגו הצרפתי לאחר 1967 וכך התפתחה תעשיית ההי-טק מתוך התעשיות הביטחוניות וצה"ל בהמשך תעשיית ההשקיה התפתחה בעיקר בקיבוצים, שידעו בחקלאות וטכנולוגיה אך התעקשו לקדש עקרונות סוציאליסטים ואיחרו להכנס לתהליך הגלובליזציה, וכך נותרנו עם תעשיית השקיה מצומצמת ובעלת רווחיות נמוכה משהיינו יכולים להיות.

לפני 30 שנה ויותר מחבלים מרצועת עזה פיזרו מוקשים ומטעני חבלה על דרכי הגישה לשדות הנגב. חקלאים עובדי עצות סיכנו את חייהם להצלת היבולים או שנאלצו לזנוח את היבולים מכורח המציאות. אבל לא אלמן ישראל. חקלאים, מהנדסים וממשלה חברו יחד למציאת פתרונות.

מהנדסים בסיוע אגרונומים ורכזי השקיה בקיבוצים ומושבים, פיתחו מחשב השקיה שיבצע את עבודת הפתיחה והסגירה של מערכת ההשקיה וימנע ככל האפשר את יציאת החקלאים לשטח בשעות ובימים הקשים. כך מבלי משים החלה להתפתח בישראל תעשיה אדירה שמפרותיה אנו נהנים גם כיום.

מחשב ההשקיה היה מהניצנים הראשונים של תעשיית ההי טק האזרחית הישראלית, מוטורולה ישראל הפכה למרכז עולמי של חברת האם מוטורולה לפיתוח וייצור של מוצרים וישומים בתחום הפיקוד והבקרה יחד עם עוד מספר מפעלים. מומחי ההשקיה והחקלאים גילו שהמחשב מאפשר לתת לצמח את מה שהוא צריך ולא להיות נתון לחסדי שמיים והערכות. פותחו זנים, שופרו יבולים והעבודה התייעלה.

תעשיית ההשקיה והבקרים נהפכה לתעשיית בקרי מים ומגופים מפותחת. מחשבי ההשקיה והבקרים בקיבוצים ראו עשרות אלפי משתמשים ומבקרים ברחבי העולם במשך השנים וגם כיום.

תעשיית טכנולוגיות המיים בישראל נותרה בידי מספר מפעלים קטן שהבין ששוק המיים האזרחי גדול ורווחי לעין שעור מהשוק החקלאי. גם בתחום המיים עובדים צירופי המילים של המועמד לנשיאות שמעון פרס: "עלינו ליצור מרכז עולמי לייצור מים". טכנולוגיות המיים מתפתחות בעולם כתוצאה מדרישות מחמירות של תקני איכות מיים ואיכות הסביבה והדבר נכון גם לתחומי החסכון באנרגיה.באירופה שבה אין בעיות חמורות של מחסור במיים כמו אצלנו, יש תקנים מאוד מחמירים וכך מיים מטוהרים מוזרמים לנהרות בחזרה. אצלנו צריכים להשתמש במיים המטוהרים להשקיה ושתיה. למרות הצורך החיוני של ישראל בחסכון במיים ובאנרגיה לא השכילו מנהיגינו להעביר תקנים מחמירים של איכות ושימור ואנו מפגרים אחרי אירופה וארה"ב בנושא.באירופה למשל עושים שימוש באנרגיית השמש ליבוש בוצה ויצור זבל אורגני לחקלאות. אצלנו עם כפול ימי שמש בשנה מאשר באירופה, הנושא כלל לא נכלל בתכנית של השפדן להקמת מפעל השריפה מעורר המחלוקת בראשון לציון. ניתן לעודד ולהקים בישראל תעשיות חדשות אך המעשה צריך להיות מלווה בתנאים סביבתיים שיניעו את התעשיה.

ענף חלקי החילוף לרכב כבר נעלם מישראל מזה שנים ועמו גם ענף המכונות החקלאיות ועמם ענפים נוספים. הענפים האלו התקימו בעבר בארץ באופן מלאכותי כל עוד ניתנה להם הגנה אדמיניסטרטיבית, והם נעלמו עם הסרתה.

לא די בצירופי מילים של מנהיגים ויהיו יפים כשיהיו, על מנת לבנות תעשיות חדשות בישראל.

 

על הכותב: רפי גליק שימש בעבר כמנהל בכיר ב ECI TELCOM וכנציג ECI בהנהלת החממה הטכנולוגית בהר חוצבים בירושלים (עד שהופרטה). בן קיבוץ פרוד שבגליל, בעל תאר MBA מרקאנטי, בית הספר למנהל עסקים באוניברסיטת תל אביב ובוגר אוניברסיטת בר אילן בכלכלה ומדעי החברה. לאחרונה אני משלב את נושא ההי- טק עם נושאי איכות הסביבה בחברת בידסנט בע"מ ותורם מניסיוני לתכנית המצטיינים לתאר שני במנהל עסקים באוניברסיטת בן גוריון וליזמים בתכנית הטכניון לחיים (TFL). כותב בלוג בשם FTTH Israel בדה מרקר קפה ובישראבלוג.

 

הוספת תגובה