קלידוסקופ האבסורד של תנועת "ההתחממות הגלובלית" באתרו של ליאונרד פיקוף

מאת ד"ר ליאונרד פיקוף | באנכי  21 ביולי 2007

באגף השאלות והתשובות באתרו של ד"ר פיקוף נשאלה השאלה: "אני מודאג מתנועת "ההתחממות-הגלובלית", וחושב כי היא עלולה להיות איום חמור יותר מאשר האיסלם הפונדמנטליסטי. האם אתה מסכים?"

ד"ר פיקוף ענה לשאלה זאת כך: "תנועת ההתחממות-הגלובלית הינה אחד הנצרים של המיסטיקניות ותפיסת עליונות המדינה בת ימינו ( Statism ). כפי שרבים הבחינו, היא מייצגת במהותה את אנשי הפרו-תעשיה האדומים לשעבר המשתנים – עם אותה מטרה, אך אמצעים אחרים – לאנשי אנטי-תעשייה ירוקים. הקריאה של תנועת ההתחממות-הגלובלית לחיזוק אחיזת המדינה תהיה בעלת השפעה מזיקה אך, אני חושב, התנועה לא תאריך ימים; יותר מידי אנשים זוכרים כיצד לאחרונה הטילו עלינו פחד על ידי הסכנה של עידן קרח מעשה ידי אדם העומד להתרחש, ולפניו על ידי אבדון של צמיחת יתר של האוכלוסייה, די.די.טי וכיוצא באלו.

הסכנה למערב אינה מקליידוסקופ האבסורד של איומים מבוססי מקרים קונקרטים מבודדים, אלא מן הפילוסופיה שמאפשרת למכנה המשותף שלהם לשכנע. זאת היא אותה הפילוסופיה (אי-רציונליות והקרבה עצמית) שהינה ביסוד הדת.

אם וכאשר אנשים ייבהלו מכל תחזיות האפוקליפסה, הדבר לא יקדם את החילוניים חוזי הקיצים הכאילו-דתיים, אלא רק ידחוף אנשים בעצמה גדולה יותר לזרועותיהם של מוריהם הבסיסיים, אלו שהקנו להם את מסגרת ההתייחסות האינטלקטואלית והמוסרית והמבטיחים ביטחון מכל דבר, בזרועות האל.

הירוקים אינם מציעים כל פתרון לאסונות אותם הם מנבאים מלבד הקרבה למען התולעים והעצים, חיתוך גדול ותמידי באיכות החיים של בני האדם, וגידול משמעותי של הממשל. זאת אינה בדיוק פלטפורמה שתמשוך את ההמונים; חסידיה יהיו בעיקר אינטלקטואלים מושחתים, ללא השפעה לאומית משמעותית. הדתיים, בניגוד להם, מציעים פתרון לכל הבעיות עם קוד ערכים מוצק, עקרונות מוסר שלכאורה הוענקו על ידי אלוהים והוכחו במשך ההיסטוריה – וטענתם היא לקידום כבוד האדם ואושרו הנצחי. אחרי איזה מתמודד מאלו חושב אתה כי אנשים ינהרו?

להשוות בין אקולוגיה לדת במונחים של איום לעתידנו משמעו לא להבין את כוחם של רעיונות מופשטים. שום תנועה פוליטית, ככל שתהיה פופולרית ברגע זה, אינה יכולה להתחרות לטווח ארוך עם פילוסופיה בסיסית. "

הוספת תגובה