בשבח הרציונליות

מאת בועז ארד | 21 ביוני 2009

שרי אריסון "יצאה מן הארון" וגילתה כי על הגה השליטה בבנק הפועלים יושבת איצטגינית מתקשרת הלוקחת ברצינות תהומית קולות וחזיונות. למול הכתבים הכלכליים הנדהמים מן ה"בוננזה" התקשורתית פרסה שרי את מרכולתה הניו-איג'ית וסיפרה כיצד היא חוותה בחזיונותיה סערות צונאמי והוריקנים העומדים להתרחש, טילים העומדים לנחות, כשלים במערכות מיחשוב, גילגולי נשמות ועוד.

אריסון הסבירה במסגרת מסע היחצ"נות לספרה, כי היא "אישה עם שליחות" שהרי כבר בשנת 1996 אמרה לה "מתקשרת" כי היא עומדת להוביל את עם ישראל.

שרי אריסון מייצגת היטב את הביטוי האמריקאי "משרוולים קצרים לשרוולים קצרים בשלוש דורות", כלומר את העושר שהשיג האב בעבודה קשה, תעוזה ויזמות תוך טיפוס במעלה סולם היצרנות – יבזבז הבן המפונק – הנכד כבר יחזור לעבודה פיסית. שרי בחזיונותיה כבר מבינה כדבריה כי העושר והכסף הם רק אביזרים חולפים ושבגלגול הבא היא יכולה להיות מאד ענייה – אכן נבואה שיש לה בסיס.

שרי אריסון הינה התגלמות קיצונית של תופעה רווחת בה אנשי עסקים ומנהיגי ציבור מתייעצים בידעונים ואיצטגינים למינהם ובהתנהגותה המבולבלת היא חושפת את המחסור הנואש של אנשי העסקים בפילוסופיה רציונלית שתדריך אותם.

אנשי עסקים מקצועיים אינם מעבירם את זמנם בסדנאות גלגולי נשמות, קורסי בניסים, לידות מחדש, הילינג ושאר גישות מיסטיות. הם עובדים מבוקר עד ערב על פיתוח עסקיהם, על יזמות חדשה בתחום התמחותם. הם מתכננים את השקעותיהם, ומשמשים כסוכני השטח של המדע ולא של המיסטיקה.

מהותו של איש העסקים היא בהעברת טכנולוגיה או שיטה חדשה מן התיאוריה או השרטוט ומן המעבדה אל השוק. בעבודה חסרת מנוחה מתרגמים אנשי העסקים את פריצות הדרך המדעיות למוצרים המשפרים את חיי האדם וממלאים את צרכיו.

תוך שהם יוצרים שוק המוני ומגבירים את היצרנות באמצעות מיכון ושיטות חדישות הפכו אנשי עסקים את החידושים הטכנולגיים המתקדמים ביותר למוצר הנגיש לכל רמת הכנסה באוכלוסייה ובהרחבת השוק הפכו גם את היכולת להשתכר לנחלת רובה המכריע של האוכלוסייה.

איש העסקים המקצועי הינו תופעה חדשה יחסית שהופיע על במת ההיסטוריה עם האינטלקטואלים הגאונים שבישרו את המהפכה התעשייתית. יחד הם הכפילו את תוחלת חיי האדם ושיפרו אותה ללא הכר.

כאשר מפנים אנשי עסקים את גבם אל המדע שאיפשר את צמיחתם הם כורתים את הענף עליו הם יושבים. לשרי אריסון יש כמובן את הזכות לעשות ברכוש בו זכתה כברצונה, גם לכרות את הענף עליו היא יושבת. אולם לקוחות בנק הפועלים צריכים לשאול את עצמם אם הם רוצים לשבת עימה על אותו הענף לשמע הצלילים הצורמים של ניסור עץ הרציונליות.

הוספת תגובה