הזכות לקניין ומיקום הבניין

מאת בועז ארד | 20 באוגוסט 2010, פורסם בטור "על הכוונת" במקור ראשון.

"נראה כי ככל שהופך האוייב גרוע יותר, כך אנו הופכים חלשים יותר, עד כי אנו מזמינים השתלטות איסלאמית על ארה"ב השרויה במצב של שיתוק. התשובה הראוייה להתקפה של האיסלאם הפונדמטליסטי על ארה"ב הינה הכרזת מלחמה על איראן" – ליאונרד פייקוף.

בארצות הברית מתנהל בימים אלו ויכוח סוער הנוגע ליסודות החוקתיים של זכויות הרכוש למול מה שנראה כניצולם לרעה של זכויות אלו על ידי פעילים איסלמיים. אלו התאגדו תחת יוזמה המכונה "יוזמת קורדובה" (ע"ש העיר המציינת את מרכז הכיבוש המוסלמי של אירופה) על מנת להקים מרכז תרבות איסלמי ומסגד בקרבה לתחום הפיגוע של פעולת הטרור האיסלמית הגדולה במגדלי התאומים. עד כדי כך קרוב עד כי המבנה שנרכש על ידי האיסלמיסטים היה בפועל חלק מהפיגוע ונהרס בחלקו על ידי מערכת הנסע של אחד המטוסים.

בכדי להוסיף על סימליות הפרוייקט נקבע מועד חנוכת המרכז ליום השנה העשירי לפיגוע. בהופעותיהם התקשורתיות מציגים מנהלי היוזמה המוסלמית במתק שפתיים את כוונותיהם לשלום ואחווה, וגישור על פני אי הבנות בין הדתות, מסר שנראה על פניו כמסך עשן למול הזעם העצום של משפחות הקורבנות ומליוני אמריקאים שאלפים מהם החלו להתארגן למחאות נגד הפרוייקט של "יוזמת קורדובה".

בתחילת חודש הרמאדן, לאחר שהוויכוח נכנס לחודשו הרביעי והפך לעימות בעל משמעות לאומית, מצא לנכון גם הנשיא אובמה להתערב בו. במסגרת נאום ברכה לבני הדת המוסלמים תמך בזכות לבנות את המרכז התרבותי והמסגד. "כאזרח וכנשיא אני מאמין כי למוסלמים יש את אותה הזכות לחופש דתם כמו כל אדם אחר בארץ זו", אמר אובמה. מספר ימים לאחר הצהרה זו התפתל אובמה וטען כי הוא לא חוזר בו מהצהרתו אך הוסיף כי "לא הערתי ולא אעיר לגבי החוכמה להקים את המסגד שם".

רבים הם האמריקאים החשים תחושה קשה מאד מול תוכנית המסגד המקודמת על ידי אנשים בעלי קשרים ורקע מפוקפקים אותם הם מנסים להסתיר בחוסר כישרון, דוגמא לכך היא ההסרה של תמונות מנהל המרכז המיועד עם מוחמד ג'אווד לאריג'אני, אחיו של עלי לאר'יג'אני המנהל את המגעים בנוגע לתוכנית הגרעין האיראנית עם המערב וסירובו לגנות את החמאס כאירגון טרור.

אמריקאים רבים עומדים כמשותקים מול מהלך המתחולל מול עיניהם ומתגלה יותר ויותר כמהלך של "הצבת דגל ניצחון" בעולם בו שולטים כפל הלשון והתקינות הפוליטית, אלו חשים כי הנסיון לעצור את "יוזמת קורדובה" לבניית המסגד המוקם על שטח פרטי הינו מסוכן כשלעצמו בשל עירעור העיקרון המקודש של זכויות הפרט והרכוש.

לאחרונה נדרש לדילמה הפילוסוף ד"ר ליאונרד פייקוף, יורשה האינטלקטואלי של איין ראנד, הינו מן המייצגים בעקביות את עיקרון זכויות הרכוש ועקרונות האבות המיסדים האמריקאיים. בתחילת תשובתו ציין פייקוף כי הוא עלול לחרוג ממנהגו הפילוסופי-אקדמאי ולענות בזעם אך למרות זאת הוא ינסה לענות באופן רגוע… "זכויות הפרט מוגבלות ותלויות הקשר", הסביר פייקוף, "אינך יכול לעשות את כל שאתה רוצה עם רכוש למרות שהוא שלך… אינך יכול להשתמש ברכוש על מנת לאיים על זכויות של אחרים, אינך יכול לבנות פצצה בביתך וגם לא להדליק מדורה גדולה המסכנת את שכניך". זכויות רכוש, הסביר פייקוף, נגזרות מן הזכות לחיים כמדד ואין זכות לאיים על חייו או רכושו של אדם אחר. בכל מקום שבו קיום החיים נמצא בסכנה קיומית נדחות זכויות הרכוש.

בהקשר של ימינו, הסביר: "אנו נמצאים במלחמה – ולא מלחמה קרה אלא מלחמה אמיתית – מדובר על תופעה נרחבת של טרור בחסות ממשלות הזוכות לתמיכה פופולרית עצומה כמעט בכל מדינות המזרח התיכון האיסלמיות. התגובה המערבית להתקפה היא היסטוריה של התרפסות שהובילה עד להימנעות בת ימינו לעשות שימוש במילה טרוריסט או חלילה טרוריסט איסלמי. נראה כי ככל שהאוייב הופך גרוע יותר כך אנו הופכים חלשים יותר עד כי אנו מזמינים השתלטות איסלמית על ארה"ב הנמצאת במצב של שיתוק. התשובה הראוייה להתקפה של האיסלם הפונדמטליסטי על ארה"ב הינה להכריז מלחמה על איראן", אולם במצב הנוכחי ציין פייקוף, "יהיה בלתי מוסרי ואסון להפגין חולשה ולהרשות להקים את המסגד. אם אתם חושבים שיש להרשות להקים את המסגד הזה בשם ההגנה על זכויות הרכוש אומר לכם – אין לכם מושג מה הם זכויות רכוש". למרות ההתאמה של תיאור זה לנבחרים היושבים כיום בבית הלבן נראה כי יותר ויותר אמריקאים טורחים לצאת ולהפגין ברחובות ניו יורק ועוד רבים ברחבי ארה"ב מבינים את המצב לאשורו, אם אמנם כך הוא המצב נגלה בבחירות הקרובות לסנאט האמריקאי בנובמבר.

הוספת תגובה