מדייה-גייט והתקשורת הישראלית

מאת בועז ארד | 30 ביולי 2010 המאמר התפרסם לראשונה בטור "על הכוונת" במקור ראשון.

אם חשדנו כי עקרונות העיתונות המקצועית הדורשים דיווח ללא משוא פנים נזנחים על ידי האידיאלוגים של השמאל-הליברלי המאכלסים את מערכות העיתונים לטובת קידום האג'נדה הרצויה להם הרי שפרשת האיתרוג של אריאל שרון המחישה זאת. גם בארה"ב נחשפה לאחרונה פרשה הממחישה את העקרונות של "האוונגרד המאתרג".

על השערוריה התקשורתית האחרונה שנחשפה באינטרנט, בבלוגים ובסיקור של רשת פוקס האמריקאית כנראה שלא נזכה לשמוע מן התקשורת המובילה. בימים האחרונים נחשפה רשימת קשר ודיון בה השתתפו כ-400 עיתונאים מכלי תקשורת שונים ברחבי ארה"ב בעלי נטייה ליברלית-שמאלנית. התכתבויות הדואר האלקטרוני שדלפו מן הרשימה גילו כי בפועל שימשה רשימה זאת כסוג של חמ"ל איסטרטגיה עבור העיתונות השמאלנית. בין שאר הדברים עולה מן ההתכתבויות כי עיתונאים תיאמו עמדות על מנת לסייע בסיקור האוהד לנשיא ברק אובמה במהלך הבחירות של שנת 2008 ולאחריהן. הסיפור נחשף לפני כשבועיים על ידי עיתון קטן שנוסד לפני שנה, "הדיילי קולר" (The Daily Caller), שכנראה הניח את ידיו על מאגר היסטורי של התכתבויות בין העיתונאים.

בין שאר ה"מטעמים" הנחשפים בתכתובות נחשפת גם עוצמת השנאה של חלק מחברי הרשימה כאשר הם מחליפים בינהם פנטזיות ומתארים כיצד יתבוננו בשדרן הימין הפופולרי ראש לימבו גוסס לאחר התקפת לב וימנעו מלהגיש לו עזרה ראשונה… אולם מעבר לפיקנטריה נחשפת גם התייעצות בין החברים בנסיון לאתר דרך לסגור את שידורי רשת "פוקס" הפופולרית. אחד היועצים ברשימה, פרופסור מאוניברסיטת קליפורניה מציע לנסות לשלול את רשיון השידור של פוקס מטעם ה-FCC, הרשות הפדרלית האחראית על הקצאת רשיונות לתקשורת.

כאשר פרצה לכותרות פרשת הכומר המקלל שונא אמריקה שהיה ה"אב הרוחני" של אובמה נראה היה כי עומדת להתרחש מפולת בקמפיין של אובמה – זה לא קרה. כעת נחשפים פרטים חדשים על ההתגייסות של אנשי התקשורת למנוע מפולת זאת. ספנסר אקרמן מהעיתון "וושינגטון אינדיפנדנט" דחק בחבריו לחמ"ל להסיט את המוקד של הביקורת מקשרי אובמה עם הכומר הצורח ומייחל לקללות האל על אמריקה לנקודה הרגישה בתרבות התקינות הפוליטית האמריקאית. אקרמן כתב: "קחו אחד מן המבקרים השמרניים של אובמה, פרד ברנס, קארל רוב, לא חשוב מי – וקיראו לו גזען". וזה הצליח. השימוש בנשק הפוליטי הזה הפך לכה נפוץ עד כי לאחרונה השתמשה בו גם האגודה לקידום מעמד השחורים באמריקה התומכת באובמה נגד תנועת "מסיבות התה" הפועלת נגד מדיניות הרחבת סמכויות המדינה והבזבוזים חסרי האחריות של הממשל האמריקאי.

פרשת "מדייה-גייט" חושפת לאור היום את ההטיות, העיוותים, הרמזים והשקרים הגסים כאשר הם רתומים לאג'נדה פוליטית. הפרשן הפוליטי רוברט ט'רזינסקי מציין כי המאפיין את ההתנהלות שנחשפה הינה תוצאה של תרומתו של לנין לתיאוריה המרקסיסטית; כאשר נדרש לנין לשאלה מדוע לא מרדו "הפועלים המנוצלים" נגד הקפיטליסטים ה"מנצלים" במערב הקפיטליסטי, הוא הסיק כי האנשים אינם יודעים מה טוב עבורם, לכן יש לשלוט בהם ולהפעילם באמצעות מניפולציות של "האוונגרד המהפכני" על ידי אינטלקטואלים ומארגנים "חברתיים", אחד מן המארגנים החברתיים המפורסמים ביותר היום הוא נשיא ארה"ב, ברק אובמה עצמו.

בישראל אנו מכירים את "האוונגרד המאתרג", הנוהג להעניק יחס מחבק עבור כל מהלך המקדם את האג'נדה של השמאל הליברלי, מעבר להצהרות אהבה ישירות לאובמה ומדיניותו וניסיונות להשפיע על הקול היהודי למענו בטרם הבחירות ממשיכים גופים מרכזיים בתקשורת לסלף, להטיל בוץ ואף לנסות ולהפעיל אלימות ולמנוע את חופש הדיבור ממתחרים. דוגמא לכך היא פעילות הלובי של ידיעות ומעריב נגד "ישראל היום" המבקשת לחסלו על ידי חקיקה תוך דריסה ברגל גסה של עקרונות חופש הדיבור והפרסום.

כאשר נרצח השוטר יהושוע (שוקי) בלס בפיגוע קטלני בכביש 60 לקחה על עצמה הזרוע הצבאית של הפת"ח אחריות לאירוע, איש מן העיתונאים בכלי התקשורת המובילים בישראל לא חשב שיש להבליט את העובדה כי אנשיו של אבו מאזן הם האחראיים לפיגוע ולהציג שאלות קשות בפני מנהלי המדיניות, המדינות והמוסדות התורמים לחיזוקו ומתווי המדיניות האחראיים לכך. ערוץ 7 חשף לפני מספר ימים תיעוד בו שורפים אנשי מכס פלשתינאים תוצרת של מפעל פלסטיב המיוצרת בקיבוץ יקום שבשרון, לידיעה חשובה זאת משמעות רבה והיא מרוקנת מתוכן את טענות השמאל כאילו מדובר במחאה "לגיטימית" נגד ההתנחלויות כאשר בפועל מדובר על חרם כולל המתהווה על מנת להילחם בכל מוצר ישראלי, כך גם ההתעלמות מן החינוך להחרבת ישראל בחסות אונר"א, חינוך המכשיר ומזין את הדור הבא של הסכסוך הישראלי-ערבי. נראה כי התקשורת הממוסדת במערב בגדה בקוראיה בעת שהחליפה, מבלי ליידע, את המוטו המפורסם של הניו יורק טיימס: "כל החדשות הראויות לדפוס" למוטו חדש: "כל החדשות הראיות לדפוס המחשבה".

הוספת תגובה