אהוד בן עזר -על דו"ח ועדת גולדסטון

דו"ח ועדת החקירה הבינלאומית לחקירת התנהלות צה"ל במבצע "עופרת יצוקה", ועדה שאותה מינתה מועצת זכויות האדם של האו"ם ושבראשה עומד השופט ריצ'רד גולדסטון, מאשימה את ישראל בביצוע פשעי מלחמה ומעבירה את המלצותיה לבית הדין הבינלאומי בהאג. הדו"ח קובע, כי ישראל והחמאס ביצעו פשעי מלחמה ברצועת עזה, אך הוא מתמקד בעיקר בפעולותיה של ישראל במהלך המבצע. "ישנן הוכחות להפרות משמעותיות של החוק הבינלאומי לזכויות האדם שישראל ביצעה במלחמת עזה וייתכן שאף פשעים נגד האנושות," נכתב בדו"ח.

 

"אשר יגורנו בא לנו," אמרה פרופ' גבריאלה שלו, שגרירת ישראל באו"ם, בעקבות פרסום דו"ח ועדת גולדסטון לחקירת התנהלות צה"ל במבצע 'עופרת יצוקה', "מראש לא רצינו לשתף פעולה עם הוועדה, כי המנדט שלה היה חד צדדי מלכתחילה. המועצה לזכויות האדם ידועה כגוף המגנה באופן קבוע את ישראל. ידענו שהדו"ח יהיה מוטה וחד צדדי אבל לא תיארנו שהוא יהיה כל כך קשה." ["הארץ און-ליין" 15.9 בשירות החמאס: עם תמונות של הרס מוחלט שגרם צה"ל בעזה, ואף לא תמונה אחת מהתקפות הטילים של החמאס מעזה על ישראל].

 

אכן, מיטב ברכותינו לעבודתה הקשה והמצויינת של פרופ' גבריאלה שלו – אך מה יש להתפלא? רק ועדה "מזוהמת ומתועבת," כדברי דני גילרמן, שגרירנו-לשעבר באו"ם, [ב"קול ישראל", 16.9], ועדה שמייצגת גם מדינות מנוולות ורצחניות, ואשר בראשה עומד יהודי דרום-אפריקאי עוכר ישראל המתנהג כ"משומד" – יכולה להוציא מתחת ידה דו"ח מנוול שבקושי מתייחס לשמונה שנות ההתקפות היומיומיות של אלפי טילים של הטרוריסטים של החמאס בעזה על אזרחי ישראל – ומתייחס בעיקר למבצע צה"ל, שכאילו נעשה במנותק מכל מה שקדם לו ובא אחריו (ירידה דראסטית בכמות הפיגועים עקב ההרתעה) – וברוב חוצפתה אף מעירה הוועדה שאפשר אמנם לחקור גם את החמאס "אבל זה יהיה קשה יותר."

 

בטח קשה יותר, כשמלקקים את התחת לטרוריסטים ומפחדים מהם ואולי גם מקבלים תשלום ממי שמממן אותם ומכתיב מראש את מסקנות הוועדה – אז ודאי שמאשימים ב"פשעי מלחמה" רק את ישראל המתגוננת – כי הרי לרצוח יהודים זה לא "פשע נגד האנושות"! – זוהי גישה כמו-נאצית, בסגנון השקרים של גבלס, גישה שמוזנת בשאיפה הלא-כל-כך כמוסה להשמדת ישראל על ידי ערעור מעמדה בעולם, שעל כך כבר כתב ברנר לפני כ-100 שנים: "גם מאלה המנוולים עלינו לסבול!"

 

אבל רווח והצלה יעמדו לנו כנראה ממקום אחר. מתברר שהחמאס דוחה לחלוטין את מסקנות הוועדה מכיוון שלדעתו אינן מספיק אנטי-ישראלית ואינן ממליצות להעמיד לדין את המנהיגים והמפקדים הישראליים, ומצד שני טופלות המסקנות על החמאס האשמות שווא של פגיעה באזרחים מבלי לקחת בחשבון שזוהי מלחמתו המוצדקת בכיבוש הישראלי!!!

 

הוספת תגובה