לשרה ציפי ליבני, שלום רב.

מדברייך בתקשורת על שערוריית ההפגזות מרצועת עזה, נשמעת המסקנה, שלמרות שמחפשים לכך פתרון במשך 7 שנים (ובימים אלה אף אישרו 600 מיליון ¤ "למיגון עוטף עזה") אין פתרון מעשי לבעיה.

האמת היא – שהפתרון הונח על שולחנות קברניטי הביטחון הלאומי לפני 7 שנים ומאז – גם תזכורות מעודכנות שלו, אלא שהוא לא חדר את אטימות הממסד.

ביום 16.11.2001 הוצג נייר עבודה שלי בנושא בכנס משותף של הפורום הביטחוני לחוסן לאומי וחוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי, בהשתתפות השר לביטחון הפנים, ובהמשך – נמסר אישית ביד לראש הממשלה. הנושא היה – "גישה מערכתית למלחמה בטרור ומיגורו כתופעה של טירוף מערכות" )על תופעת טירוף המערכות כתבתי שלושה ספרים והכנסתי, בזמנו, את המושג הזה ללכסיקון מדעי הניהול).

בקטע המתייחס לפעילות הצבאית הנדרשת (בסינרגיה עם 6 מישורים נוספים), שנבדק גם מבחינת החוק הבינלאומי, נאמר: –

אין צורך במתקפות-ראווה על מרכזי פיקוד ולוגיסטיקה של האויב, כשאפשר להעמיד מרכזים אלה תחת הטרדה בלתי נסבלת של פצמ"רים בודדים, באש איטית, מעמדות ממוגנות שהוכנו מראש ומסויעות בתצפיות ממזל"טים. הפצמ"ר הראשון על כל יעד יפזר כרוזים עם אולטימאטום מנומק – שהאש לא תיפסק כל עוד תוקפנות כלשהי של הכנופיות נמשכת באזור הקרוב.

ובהמשך: – כל פעולה כזו צריכה לקבל טיפול מקצועי, מחושב מראש, של דובר צה"ל, שיהיה ראשון להסביר את הפעולה ולא המצטדק הנגרר אחר תעמולת האויב, כפי שזה קרה בביזיון הטיפול בהריגת הילד מוחמד א-דורה.

לאחר שפורסם כי לטווח של 4.5 ק"מ לא יהיה לנו פתרון של יירוט הטילים, צריך באותה שיטה לרוקן רצועת שטח כזו בצד הפלסטיני של הרצועה, תוך הצהרה שאיננו רוצים לפגוע בתושבים לא-לוחמים, ולהצהיר עליה כ-CORDON SANITAIRE, במקום לשפוך 600 מיליון ¤ על מיגון רצועה כזו בצד הישראלי של הגבול, שגם אם היא תועיל (מה שמוטל בספק רב) – זה יתברר רק בעוד שנתיים (!).

כשהבאתי, בזמנו, לתשומת לב הרמטכ"ל משה יעלון את הפיגור בחשיבה הביטחונית שלא מסוגלת להתעדכן בתורות הלחימה הדרושות למיגור הטרור, הוא קישר אותי עם ראש מח' תורת לחימה במטכ"ל – תא"ל גרשון הכהן – לשיחה על הנושא. הכהן, אכן, גילה עניין וביקש אותי להכין מאמר מקצועי בנושא, שיופץ בפיקוד הבכיר של צה"ל, כדי שנקיים דיון בו תיבחן הגישה שלי מכל הצדדים. תוך יום העברתי לו מאמר מתאים, על 6 דפים, תחת הכותרת: "חלל מסוכן בתורת הלחימה של צה"ל".

מאז שמעתי ממנו רק כמי שמונה לטפל במבצע של החרבת גוש קטיף (וקיבל דרגת אלוף).

צריך לשאול אותו היום – מה הוא עשה עם הנייר שקיבל ממני, או שמע פחד שהתייחסות אליו תהיה מכשול לעלייתו בדרגה.

כדי שלא יהיה ספק לגבי הבסיס המקצועי של הצעותיי, אני מצרף כמה קבלות עליו (שמור במערכת).

בברכה,

יוסף דוריאל

הוספת תגובה