סוריה מפתחת נשק גרעיני בשלושה אתרים נוספים לזה שהושמד

מאת: רפי גליק | דיווח מכנס הרצליה באתרו 10  בפברואר 2011 

''סוריה ממשיכה לפתח נשק גרעיני בשלשה אתרים נוספים גם לאחר שאתר רביעי הושמד במהלך 2007 . דברים אלו נאמרו השבוע בשיחה שקיימתי עם דניאלה פלאטקה, סגן נשיא למדיניות חוץ ובטחון במכון המחקר היוקרתי למחקר וליזמות בתחום מדיניות החוץ AEI, היושב בוושינגטון ומקורב למפלגה הרפובליקאית בארה"ב. אז מה יודעים בוושינגטון שישראל מעונינת להסתיר?

גברת פלאטקה אף העלתה את הנושא בכנס הרצליה במסגרת דיון על החימוש הגרעיני במזרח התיכון, בהשתתפות סגן שר הבטחון לשעבר אפריים סנה וראש המוסד לשעבר אפרים הלוי. חברי הפאנל התעלמו מדבריה של הגברת פלאטקה. גברת פלאטקה שהתייחסה בפאנל גם לנושא האירני סבורה שיש להודות בכך שהעולם לא מסוגל לעצור כרגע את אירן וכי הדברים בזירה הבינלאומית לא פועלים בעת הזו לטובת ישראל.

דניאלה פלאטקה- יודעת משהו על סוריה שבישראל כנראה מעדיפים להסתיר. הגברת פלאטקה שירתה עשר שנים בצוות המקצועי של הוועדה ליחסי חוץ של הסנאט בארה"ב והתמחתה בנושאי אסיה והמזרח התיכון , לפני שהתמנתה לתפקידה הנוכחי במרכז ליזמות ומחקר מדיני.

צבי רפיח ששירת בשגרירות ישראל בוושינגטון ונחשב למומחה לענייני ארה"ב ומקורב לקונגרס ולסנאט בארה"ב, אומר כי דניאלה פלאטקה היא אשה רצינית מאוד והמכון שהיא מראשיה משמש בית גידול לבכירי הממשל הרפובליקאי.

האלוף במילואים דני רוטשילד שהזמין את הגברת פלאטקה לכנס הרצליה לא השתתף בדיון שבו הזכירה הגברת פלאטקה את הנושא הסורי, אבל מתיחס ברצינות לדבריה וכמוהו גם דב זקהיים סגן שר ההגנה האמריקאי ב 1987. שניהם סירבו להתייחס באופן ספציפי לנושא הגרעין הסורי.

מפקד אמ"ן עד לפני 70 יום האלוף עמוס ידלין מכיר את דברי הגברת פלאטקה, אך מסיבות ברורות ביקש לא להתיחס לנושא. הפרופסור שלמה אבינרי, הסטוריון ומנכ"ל משרד החוץ לשעבר , נשאל על ידי האם היה מודאג אם היה יודע שסוריה ממשיכה בפיתוח נשק גרעיני בשלשה אתרים נוספים. לדבריו הוא אכן היה מודאג אבל שאל האם מדובר בתרחיש היפותטי.

דברי הגברת פלאטקה נסמכים על מכתב שהועבר בחודש שעבר לנשיא אובמה על ידי שמונה חברי סנאט הקוראים להטיל סנקציות על סוריה בגלל תכנית פיתוח הנשק הגרעיני שלה וסירובה לשתף פעולה עם פקחי הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית – סבאא.


בראש הקבוצה הכוללת סנאטורים רפובליקנים ודמוקרטים, עומד הסנאטור הרפובליקאי מנברסקה ג'ף פונטארברי, שדוחק באובמה לנקוט צעדים תקיפים נגד סוריה . בדצמבר האחרון פרסם מזכ"ל סבאא דו"ח ובו מתיחסת הסוכנות לסירובה של סוריה לאפשר ביקור פקחים באתר שהושמד ובשלושה אתרים נוספים. אחד האתרים נמצא כנראה בדמשק במקום הומה אדם וכנראה יהיה קשה מאוד לפגוע בו.לפי פרסומים זרים ותכנית עובדה בערוץ 2 מטוסים ישראליים השמידו כור גרעיני בסוריה במהלך 2007.

באתר מאקו של קבוצת קשת מוסיפים : המבצע, כך נראה, לא הסתיים במישור הצבאי. על פי הדיווח, התקשר אולמרט מייד לאחריו לראש ממשלת טורקיה רג'ב טייפ ארדואן ומורה לו להעביר מסר לנשיא הסורי בשאר אסד כי "ישראל לא תסבול את הקמתו של מתחם גרעיני חדש".

בישראל הרשמית ממשיכים לשמור על עמימות בכל הנוגע לתקיפת הכור. שנתיים לאחר התקיפה, אף בכיר ישראלי לא אישר רשמית את דבר קיומו, אך גם לא הכחיש.

הנשיא בשאר אסד עובד בימים אלו על מימוש תכנית ארבעת הימים (Four Seas) , שבה דמשק תהפוך למרכז אזורי מדיני וכלכלי עבור איראן, עיראק, טורקיה ומצרים פלוס לבנון הקטנה. המאורעות האחרונים במצרים ובלבנון מקרבים את אסד למטרותיו. בינתיים הסחר בין טורקיה וסוריה מתוכנן להגיע ל חמישה מיליארד דולר בשנת 2012 . טורקיה השקיעה ב2010 למעלה מ 700 מיליון דולר בסוריה וחתמה עמה כארבעים הסכמים .

''אסד- אחמיניגד מספק הגנה, טורקיה תומכת בכלכלה .

אז מה יודעים בוושינגטון שישראל מעונינת להסתיר? ולמה מדברים כל כך הרבה על אירן כשסוריה לא יושבת בחיבוק ידיים? ומה עושים אם הכור הגרעיני יוקם בלב דמשק?

 
 
 
 
עידכון בלוג מתאריך 24 בפברואר
 

להלן חלק מהפרסומים בעיתונות על הנושא שהתפרסמו הבוקר כולל ראיונות בגלי צה"ל וברשת ב' ובכל יומני החדשות בטלוויזיה.

צילומי לווין חשפו פעילות גרעינית באתר סורי ליד דמשק

‏הארץ: לטענת העיתון, במתקן שנמצא בכפר מארג' א-סולטן ליד דמשק עסקה סוריה בעיבוד אורניום שנועד לשמש כדלק גרעיני לכור שהופצץ באל-קיבאר. מיקומו של אתר זה נחשף כבר לפני….

צילומי לווין חשפו פעילות גרעינית באתר סורי ליד דמשק
מאת אבי שרף ויוסי מלמן
http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1217070.htm


"וול סטריט ג'ורנל": מתקןגרעיןשני פעיל הוקםבסוריה

‏גלובס

כן נדחו הבקשות לשלוח פקחים לשלושה אתרים נוספים, שלפי חשדות הסוכנות קשורים לתכניתהגרעיןשלסוריה. אם דמשק תוסיף לסרב להתיר ביקור פקחים בינלאומיים באתרים אלה

http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000625858

 

הוספת תגובה