כיצד אנו מתמודדים

קטע מדיוורו של רוברט טרז'נסקי | 31 בינואר 2009 | שירות TIA Daily

במענה לשאלה כיצד להתמודד עם קצב החדשות הרעות שעוד עומד להתגבר עונה רוברט טרז'ינסקי כי למרות המצב הדברים ישתפרו. הדברים ישתפרו משום שהאנשים הטובים ממשיכים להילחם והם מנצחים בחלק מן הקרבות החשובים, אחד משדות המערכה ניטש בתחום המדיניות הציבורית הנגזרת מהיסטריית ההתחממות הגלובלית.

אל גור יכול להמשיך להציג את חיזיון ההתחממות הגלובלית שלו לחברי קונגרס אוהדים, אולם אלו החדשות של אתמול. זה אותו המופע שעימו גור נדד ברחבי הארץ במשך שנים – אם כי עלי לציין כי קורטוב של גיחוך לגבי התצוגה המשיחית של "הגורוקל" מתחיל להופיע גם בעיתונים ממוסדים הנמצאים שמאלה מן המרכז כמו הטור של דנה מילבנק [Dana Milbank] בוושינגטון פוסט.

החדשות האמיתיות הן כי נתוני התצפיות מתנגשים באופן הולך וגובר עם התחזיות של ההתחממות הגלובלית, כדור הארץ עובר תהליך התקררות במשך עשור, ושלג יורד באיחוד האמירויות "בפעם השנייה בלבד במשך כל ההיסטוריה הרשומה". "האירוע החד פעמי בחיים הזה הוא כה נדיר עד כי אחד התושבים אמר כי בדיאלקט המקומי אין כל מילה לתאר זאת".

ככל שאנו מתקרבים יותר להטלת הקצבות אנרגיה דרקוניות בתגובה להיסטריית ההתחממות הגלובלית – כך מוכנים יותר מדענים להצהיר כי ההתחממות הגלובלית הינה תרמית.

ג'ון קולמן, המייסד של ערוץ מזג האוויר, נשא את קולו במשך שנים והעלה תגובה לעדותו האחרונה של גור בסנאט לאתר האינטרנט שלו. לאחר שהציג את ההיסטוריה הארוכה שמאחורי המדע המוטה פוליטית של היסטריית ההתחממות הגלובלית, הוא מסכם: "אני משוכנע לחלוטין כי אין בסיס מדעי לדבר מכל זאת. התחממות גלובלית היא תרמית. זה מדע רע. זאת היא חטיפה של המדיניות הציבורית… זאת היא התרמית הגדולה בהיסטוריה."

עוד יותר מעניין מכך הוא מכתב שהועלה לאתר האינטרנט של הסנטור ג'ימס אינופה – האיש אשר החזיק את החקיקה בנושא ההתחממות הגלובלית מרותקת לנמל במהלך רוב העשור האחרון, עד אשר הוא איבד את הנהגת ועדת הסנט לנושאי סביבה ועבודות ציבוריות. המכתב מג'ון טהון, מדען אטמוספרה שעבד בעבר עבור NASA ושימש כמפקח עבור ג'יימס הנסן, האיש שעדותו בסנאט בשנת 1988 סייעה לאל גור להשיק את מסע הצלב של ההתחממות הגלובלית שלו. טהון הצהיר כי "האנסן הביך את NASA " וממשיך להציג את ראייתו על נושא ההתחממות הגלובלית.

אמונותי ביחס לשינויי אקלים בעקבות פעילות המין האנושי היא שהמודלים אינם משחזרים את המערכת האקלימית משום שיש הרבה תהליכים חשובים מאד מתחת לקנה המידה והמדידה שהמודלים משכפלים באופן כושל או משמיטים לגמרי. מעבר לכך, מדענים מסוימים ביצעו מניפולציות על נתוני התצפיות שנאספו על מנת להצדיק את תוצאות המודלים שלהם. בעשותם זאת, הם לא הסבירו מה הם שינו בתצפיות. הם התנגדו ליצירת שקיפות בעבודתם על מנת שניתן יהיה לשחזר אותה באופן עצמאי על ידי מדענים אחרים. דבר זה מנוגד באופן ברור לדרך בה צריך להתנהל המדע. ולכן אין כל הצדקה רציונלית להשתמש בתחזיות של מודלים אקלימיים על מנת לקבוע מדיניות ציבורית.

מדען מכובד אחר התייצב בחזית לאחרונה. על פי מאמר בעיתון הסטודנטים של אוניברסיטת פרינסטון, וילאם הפר, פרופסר לפיסיקה בפרינסטון "ביקש להתקרא סקפטיקן לאור השבעתו של… ברק אובמה, שממשלו הצהיר, כפי שהפר מציין, כי "פחמן דו-חמצני הינו מזהם" וכי אנשים "מרעילים את האטמוספרה". " על כך ענה הפר: "עסקתי בקריירת מחקר ארוכה בלימודי הפיסיקה המתייחסים בקרבה לאפקט החממה, למשל, הספיגה והפליטה של קרינה נראית ואינפרא אדומה, וזרימת נוזלים. בהתבסס על ניסיוני, אני משוכנע כי האזעקה הנוכחית בנוגע לפחמן דו-חמצני הינה מוטעית".

אך מה שמעניין במיוחד בתיאוריו של הפר את ניסיונו עם מדעני ההתחממות הגלובלית מהתקופה בה שימש כמנהל המחקר עבור מחלקת האנרגיה: "היו [חוקרים] שהגיעו, והם סקרו בפני את נושאיהם", הפר הסביר: "הם הופיעו, בפנים זורחים, מצגות מוכנות. הייתי שואל אותם שאלות, והם היו נלהבים כשנשאלו. זה היה נכון כמעט לגבי כל קבוצה שהגיעה".

היוצא מן הכלל היו מדעני שינוי אקלים.

"הם היו מציגים לי תקציר. היה זה ניסיון שונה לגמרי. אני זוכר את אחד הדוברים ששאל אותי מדוע אני מבקש לדעת, מדוע אני שואל שאלות. אז עניתי, אתה יודע שאני תמיד שואל שאלות בתדרוכים האלו… אני בדרך כלל מקבל ראייה הרבה יותר טובה של הנושא בעקבות דיון עם הדובר", אמר הפר "האדם הזה הביט בי ואמר 'איזו תשובה תבקש לשמוע?' אז ידעתי שאני בבעיה. זאת הייתה קהילה כבר בשנות ה-90' שהפכה להיות פוליטית [הגישה הייתה] 'תן לי את כל הכסף הזה, ואשיג את התשובה שאתה מבקש'."

הפר ממשיך ומתאר את ההתחממות הגלובלית כ"כת דתית": "אני חושב שהמדע הוא אחד הניצחונות הגדולים של המין האנושי, ואני שונא לראותו נגרר בבוץ בסצינות כאלו".

זאת היא בדיוק סוג הדוגמא עליה אני מדבר. עצם העובדה שהדברים מתדרדרים תמריץ עוד אנשים כמו טהון והפר לשאת קולם ולהגן על המדע האמיתי נגד ההיסטריה הפוליטית.

זה יהיה סוג הדברים שיצילו אותנו, בטווח הארוך, ויהיו הסיפור החשוב ביותר בשנים הבאות.

הוספת תגובה