אובמה: האיסלם עיצב את אמריקה

רוברט ספנסרמאת: רוברט ספנסר | 10 באפריל 2009, פורסם לראשונה ב- FrontPageMagazine.com

"מביעים אנו", אמר ברק אובמה בפני הפרלמנט הטורקי ביום שני, "את הערכתנו העמוקה לאמונה האסלמית, שעשתה כה רבות במהלך המאות לעיצוב העולם – ובכלל זאת בארצי שלי".

אין להכחיש כי האמונה האסלמית עשתה רבות על מנת לעצב את העולם – הצהרה שאינה טוענת לשיפוט ערכי לגבי האופן המדויק בו היא עיצבה את העולם. היא גיבשה את התרבות השלטת במה שידוע כעולם האסלמי במשך מאות שנים. אך למה לכל הרוחות יכול היה אובמה להתייחס כאשר הוא אמר כי האסלם גם "עשה כה הרבה" לעיצוב ארצו שלו?

אלא אם אובמה מחשיב עצמו אינדונזי, הרי שהצהרתו הייתה משונה באופן יוצא דופן. אחר הכל, כיצד עיצבה האמונה האיסלמית את ארצות הברית? האם היו מוסלמים לצידו של פול ריוורס ברכיבתו, או שניצבו לצידו של פטריק הנרי כאשר הוא הצהיר "תנו לי חירות או תנו לי מוות"? האם היו מוסלמים בינות המנסחים או החותמים על הצהרת העצמאות, המצהירה כי כל בני האדם – לא רק המוסלמים, כפי שהחוק האסלמי מצהיר – ניחנו על ידי יוצרם בזכויות שאינן ניתנות להעברה, ובכללן הזכות לחיים, חירות ולשאיפה לאושר? האם היו מוסלמים בינות אלו שניסחו את החוקה ועסקו בויכוחים נמרצים על סעיפיה, או בינות אלו שמנו את סעיפי הצהרת הזכויות, המבטיחה – שוב, בניגוד לעיקרי החוק האיסלמי – כי לא תהיה דת לאומית, וכי אסור לפגוע בחופש הדיבור.

לא היו.

האם מוסלמים נטלו חלק במאבק העצום נגד העבדות, מאבק שהגדיר כה הרבה מהבנתנו הנוכחית את טבעה של הרפובליקה וזכויותיו של הפרט בה? הם לא. האם האמונה האיסלמית עיצבה את הדרך בה ארצות הברית הגיבה לאתגר העצום של שתי מלחמות עולם, למיתון הגדול, למלחמה הקרה? היא לא. האם האמונה האיסלמית, עם המנגנון החוקתי שלה הממסד אפליה נגד הלא-מוסלמים, עיצבה את תנועת זכויות האזרח בארצות הברית? את חוק זכויות האזרח של שנת 1964 המגן על שוויון בגישה למוסדות ציבור – ניצחון שהושג במאבק קשה ובמחיר גבוה, וכזה שקבוצות מוסלמיות ניסו לסכל בארה"ב רק לאחרונה. דוגמה בולטת לניסיון כזה היה הוויכוח על אלכוהול-במונית שדה התעופה, כאשר נהגי מוניות מוסלמים החלו לסרב להסיע נוסעים שנשאו אלכוהול, על בסיס האמונה האסלמית. הנחת היסוד מתחת ליוזמות אלו – כי הפלייה על בסיס דתי היא מוצדקת – חותרת ישירות מתחת לעקרונות הפוליטיקה האמריקאית, כי "כל בני האדם נוצרו שווים", כלומר, כי יש להם את הזכות ליחס שווה על פי החוק ובחברה.

בסוקרנו את כל המרקם של ההיסטוריה האמריקאית, נאלץ לחפש בדוחק רב דרך משמעותית כלשהיא בה השפיעה האמונה האיסלמית על ארצות הברית במונחים של העקרונות השולטים בה וטבעה של החברה האמריקאית. בה בעת, יש מספר דרכים בהן, אם הייתה נוכחות איסלמית משמעותית במדינה באותה העת, חלק מן העקרונות החשובים והמוערכים ביותר של החברה האמריקאית וחוקיה היו נתקלים בהתנגדות עזה, ועלולים היו שלא לבוא לעולם.

ובכן באיזו דרך עיצבה האמונה האסלמית את ארצו של אובמה? האירוע המשמעותי ביותר הקשור לאמונה האיסלמית שעיצב את פניה של ארצות הברית היה ההתקפה על מרכז הסחר העולמי ועל הפנטגון ב-11 בספטמבר, 2001. התקפות אלו עיצבו את האומה בכמה דרכים: הם הובילו לכמה פיתוחים חדישים בתחום אבטחת הטיסות, אשר בדורות הבאים – אם אקלים התקינות הפוליטית ימשיך לערפל את התודעות – אולי יתווספו לתערוכה הפנטאזיונית "1001 המצאות מוסלמיות". האמונה האיסלמית עיצבה את ארה"ב מאז ה-11 בספטמבר בהובילה להוצאת ביליונים על צעדים למניעת טרור, ולהרפתקאות בעירק ובאפגניסטן, ולהקמת גוואנטנמו, ולרכיבים כה רבים של הנוף הפוליטי והתרבותי עד כי לא ניתן למנותם ברוחב היריעה של מאמר אחד.

כמובן, אובמה לבטח לא התכוון במחשבתו לכל אלו. אך על מה הוא הוא יכול היה לחשוב? הצהרתו הייתה רשלנית או נגועה בבורות, או גם וגם – לא אלו האיכויות להם אנו זקוקים במפקד עליון, גם לא בזמנים הטובים ביותר.

***

בעקבות הפרסום ב"אנכי" פורסם המאמר בYNET במדור דעות ובאתר NEWS1 ניתן להיכנס לאתרים ולהגיב

***

Robert Spencer is a scholar of Islamic history, theology, and law and the director of Jihad Watch. He is the author of eight books, eleven monographs, and hundreds of articles about jihad and Islamic terrorism, including the New York Times Bestsellers The Politically Incorrect Guide to Islam (and the Crusades) and The Truth About Muhammad. His latest book, Stealth Jihad: How Radical Islam is Subverting America without Guns or Bombs, is available now from Regnery Publishing.

הוספת תגובה