תעלומת פרס נובל לאובמה

מאת יורם אטינגר | 11 באוקטובר 2009, המאמר פורסם במקור ב- Ynet

אמור לי מי הם חברי וועדת פרס נובל לשלום ואומר לך מדוע הוענק הפרס לנשיא אובמה…

לפי צוואת אלפרד נובל, ובניגוד לוועדות המעניקות את פרס נובל לתחומי המדע השונים,וועדת פרס נובל לשלום אינה מורכבת ממומחים, אלא מפוליטיקאים חברי הפרלמנט הנורווגי.

יו"ר הוועדה, טורביורן יאגלנד,ראש הממשלה ושר החוץ הנורווגי לשעבר,מכהן כסגן נשיא "האינטרנציונאל הסוציאליסטי" ויו"ר וועדת המזרח התיכון של הארגון הידוע בעמדותיו הביקורתיות כלפי ארה"ב וישראל. הוא גם יו"ר "מרכז אוסלו לשלום ולזכויות האדם" המקדם תפישת עולם יונית-שמאלנית בשיתוף פעולה הדוק עם הנשיא לשעבר, ג'ימי קארטר, המקורב לנשיא אובמה ונתפס בעיניו כמודל לחיקוי. יחד עם שאר חברי הוועדה, הם מייצגים פרלמנט הקורא להכרה בחמאס, לדו-שיח עם איראן, לסובלנות כלפי משטרי טרור, לשיפור הקשרים עם מדינות מוסלמיות, להוקעת הפחד הבלתי-הגיוני (לדעתו) מהאסלאם ומגנה באופן שיטתי את מדיניות וושינגטון (עד כניסת אובמה לבית הלבן) וירושלים.

 

הענקת פרס נובל לשלום לאובמה– למרות שמועד הגשת המועמדויות תם ב-1.2.09, עשרה ימים לכהונת אובמה –מהווה ניסיון שקוף של פוליטיקאים אירופאים שמאלנים להשפיע על נחישותו של אובמה בזירה הבינלאומית ועל מעמדו בזירה הפנימית שאינה מאירה לו פנים. בעוד שמניות אובמה נוסקות בעיני מבקרים מסורתיים של ארה"ב בזירה הבינלאומית, הן מתדרדרות בזירה הפנימית לאור אי-הצלחתו בתחומי האבטלה, המיסים, הגירעון התקציבי, הרפורמה בביטוח הבריאות, המלחמה באפגניסטן, סטירות הלחי מאיראן, צפון קוריאה וונצואלה, מצמוץ העיניים מול פוטין והחרפת איום אל-קעידה.

יאגלנד וחבריו לוועדה נחושים להעניק רוח גבית לאובמה. הם רואים בו את הנשיא האמריקאי האו"מניקי ביותר מאז כהונת וודרו ווילסון, מייסד "חבר הלאומים" (1920). הם מעודדים את מאמציולהאדיר את מעמד האו"ם בעיני הציבור והמחוקקים בארה"ב ולמסד את האו"ם כגוף המרכזי בעיצוב יחסים בינלאומיים. הם גם מזדהים עם – וכמהים לסייע ל- תפישת עולמו של אובמה שתם עידן המנהיגות האמריקאית בעולם, שעל ארה"ב להנמיך פרופיל ואף לסגת, לפייס ולהתנצל ולא לקרוא תיגר, שאין לארה"ב ולמערב יתרון-מוסרי-יחסי אלא קיימת סימטריה-מוסרית בין מדינות העולם, שיש להסכין עם עליית כוח הגוש המוסלמי, שאין מקום למדיניות ולפעילות צבאית חד-צדדיים של ארה"ב, שיש לקדם יוזמות רב-לאומיות המשקפות את מרבית חברות האו"ם, שאין אופציה צבאית מול איראן המתגרענת, שיש לנהל את המאבק מול הטרור המוסלמי בדרכים דיפלומטיות, כלכליות ומשפטיות ולא צבאיות, שאין לתגבר את הנוכחות הצבאית באפגניסטן (למרות התחייבות אובמה במערכת הבחירות), שיש להאיץ את הנסיגה מעיראק, שהנושא הפלסטיני הוא שורש הזעזועים במזרח התיכון והטרור המוסלמי האנטי-מערבי, ועוד.

הענקת פרס נובל לשלום לאובמה אינה מבטאת הערכה לנשיא האמריקאי.היא לא נועדה להוקיר את המורשת האמריקאית, מיליארדי הדולרים והקורבנות האמריקאים שמנעו את תבוסת אירופה במלחמות העולם, שהביאו לניצחון על הקומוניזם וצמצמו את פגיעת הטרור המוסלמי באירופה.הענקת פרס הנובל לשלום נועדה לבלום את הכרסום בתדמיתו של הנשיא אובמה מבית ולמנף את כהונתו, כדי לחולל מהפך-אירופאי במדיניות ארה"בולהגשים את "חלומם הרטוב" של מבקרי, יריבי ואויבי ארה"ב.הסתייגות מרבית הציבור, המחוקקים והתקשורת בארה"ב מהפרס מלמדת שהפוליטיקאים הנורווגים עלולים להוות מהדורה מודרנית והפוכה של בלעם: רצו לברך ויצאו מקללים.

יורם אטינגר, מומחה למזה"ת ולארה"ב, מנכ"ל "במחשבה שנייה"

הוספת תגובה