הבומרנג האיסלמי פגע בבמאי מוסטפה עאקד

מאת בועז ארד, פורסם ב11 בנובמבר 2005

51m.jpgבמאי הסרטים הסורי מוסטפה עאקד, (Moustapha Akkad ) מת אתמול מפצעיו, לאחר שנפגע בפיגוע מבית היוצר של אל-קעידה, במלון "גראנד הייאט" בעמאן. עאקד, בן 74, המחזיק גם בדרכון אמריקאי, נפצע קשה בצווארו. בפיגוע נהרגה גם בתו, בת 34.

מוסטאפה נודע בעולם בשנת 1976 לאחר הפקת הסרט "הבשורה" (The Message ) שנועד להפיץ את בשורת האיסלם בעולם ולעורר אהדה בקרב צופים במערב, הסרט, ברוח כפל הלשון האופיינית לעולם המוסלמי צולם בערבית ובאנגלית כאשר כל סצינה מותאמת לקהל היעד ומצולמת פעם בערבית עם צוות מתאים ופעם באנגלית עם עיבוד וצוות אחר. עאקד הצליח לגייס לפרוייקט את אנטוני קווין ( Anthony Quinn ) ואירנה פאפאס, ( Irene Papas ). את הברכות לסרט קיבל עאקד באוניברסיטת אל-אזהאר בקהיר ומאת הקונגרס השיעי העליון בלבנון שאישרו את "נכונות" הסרט והתאמתו לחוקי האיסלאם. למשל מוחמד אינו נראה או נשמע מעל המסך אלא משתמע אך ורק מ"דיאלוגים" מול המצלמה. מוחמד עלי שהציע את מועמדתו לשחק בסרט נדחה על ידי הבמאי שטען כי דבר זה יהפוך את הסרט ל"מסחרי" מידיי, ההפקה עצמה נקלעה לקשיים פיננסיים ובסופו של דבר ניתן המימון לפרוייקט על ידי לא אחר מאשר מועמר קאדאפי, שליט לוב. למרות כל אלו נאסר הסרט להקרנה ברבות ממדינות ערב.
קטע דיאלוג הולם המתאר את המצב מצוטט מהסרט:
אבו סופיאן: "מוחמד, עדיין מקנן ספק בליבי"
חליד: "אם נכרות את ראשך, זה יסיר את כל ספקותיך".

הידיעה בעיתון "הארץ": http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?itemNo=644391&contrassID=1&subContrassID=1&sbSubContrassID=0 

הוספת תגובה