גבורתה של ד"ר סולטאן

wafasultan

ב-21 בחודש פברואר 2006 הופיעה ב"אל ג'זירה" ד"ר וואפה סולטאן, פסיכיאטרית אמריקאית ממוצא סורי בעימות עם פרופסור בן מוחמד ועם ד"ר איברהים אל קאהולי, קטעים נבחרים מן הראיון הועלו לאתר MEMRI וניתן להקיש כאן לצפייה בהם. במהלך חודש מרץ צפו בקליפ מעל 3 מליון צופים והוא מהדהד במסר של גבורה עילאית ברחבי העולם. בראיון שפורסם בניו-יורק טיימס סיפרה גברת סולטן כי בהיותה סטודנטית צעירה בסוריה פרצו טרוריסטים מוסלמיים לכיתה ורצחו את הפרופסור בירי רובים תוך שהם מהללים את אללה. מאותו רגע חדלה לקבל את הנחות היסוד שהושרשו בה במשפחתה הדתית והחלה לחקור את הנחות היסוד של תרבות הפחד ממנה נמלטה. להלן קטעים מתורגמים מן הראיון המדהים:

וואפה: למה מוסלמי צעיר בראשית דרכו, כשכל החיים עוד לפניו מפוצץ את עצמו? איך ולמה הוא מפוצץ את עצמו באוטובוס מלא בחפים מפשע?במדינותינו (המוסלמיות), הדת היא מקור החינוך, זהו המעין היחידי שממנו שותים הטרוריסטים לרוויה. הם לא נולדים טרוריסטים. הם לא הופכים לטרוריסטים ביום אחד. הלימוד האיסלמי תופר את האריג האידיאולוגי, חוט אחרי חוט, ובוחר רק ב"חוטים" האיסלמיים ולא בשום חוט אחר. הלימוד הזה מעוות את נפש האדם המוסלמי ומכחיד את האנושיות שבו. זה לא הטרוריסטים שמעוותים את דרכי הלימוד של האיסלאם כמו שבורים נוטים לחשוב. כשילד בשנותיו הראשונות שומע דקלומים שצריך להיות שהיד ולהיהרג למען מטרה ולא חשוב כרגע מהי, הילד הקטן יגדל להיות טרוריסט גדול.

בן מוחמד: האורחת מאמריקה שואלת איך נער יכול לפוצץ אוטובוס. למה היא לא שואלת איך נשיא יכול לפוצץ מדינה שלווה כמו עירק? למה היא לא שואלת איך נשיא יכול לעזור לארכי רוצחים של פלשתין הכבושה? למה היא לא שואלת איך גדל היטלר, שרצח 50 מיליון חפים מפשע? למה היא לא שואלת איפה גדלו וחונכו אלו שהטילו על יפן פצצות אטום? איפה גודלו וחונכו אלו שהרגו 2 מיליון וויאטנמים חפים מפשע? מי חיסל את האינדיאנים? מי עדיין בימים אלו אימפריאליסט? מי מימן את מלחמת האזרחים בספרד שבשנה וחצי גבתה 600,000 קורבנות? למי יש יותר מ- 15,000 ראשי נפץ גרעיני? המוסלמים או האמריקנים? המוסלמים או האירופאים? אני רוצה תשובה! איפה נולד וגדל בוש? אם החינוך הוא הוא שעושה את האדם לפושע.

drwafasultan200

וואפה: רצח הוא טרוריזם ללא הבדל מקום וזמן, אך כשהוא בא בסיוע של אללה זה כבר משהו לגמרי אחר. מלחמות "הצלבנים" נגד המוסלמים שפרופסור מוחמד מתאר באו בתגובה לשיטות הלימוד האיסלמיות. זהו חוק הפעולה והתגובה. החינוך האיסלמי הסית לדחיית הזר והכחשת האחר והריגתם. האם האיסלאם לא הטיף להרג נוצרים ויהודים? אם היה נודע לנו שקים שבט נידח בקצה סין שמטיף להרג מוסלמים האם המוסלמים היו יושבים בשקט נוכח הטפה זו? "מסע הצלב" נגד האיסלאם החל אחרי ההטפה הדתית לרצח, כשההטפה יצאה מהכוח אל הפועל. למרות זאת ארה"ב וישראל לא נשמדו"."האם הפרופסור הנכבד שכח את כיבושי האיסלאם? למה הוא לא מזכיר את טרק בן זיאד, שכבש את אנדלוסיה וטבע את המשפט: "הים מאחורינו והאויב מלפנים", כשהאויב היה תושבי אנדלוסיה השלווים, רק בגלל שזכותך לאכוף את דתך? האם הדת צריכה להתבסס בעזרת החרב?

בן מוחמד: מי המציא את העבדות במאות האחרונות? מי הקים קולוניות אנו או הם? האם אלג'יריה היתה קולוניה של צרפת או שמה צרפת קולוניה של אלג'יריה? האם אנגליה היתה קולוניה של מצרים או מצרים קולוניה של אנגליה? ללא ספק שאנו הקורבנות. אני לא טוען שהרג חפים מפשע הוא נחמד. אני טוען שיש להגן על חפים מפשע, בו בזמן שיש להגן על החפים מפשע המוסלמים. יש מיליוני חפים מפשע בננו (מוסלמים) בו בזמן שחפים מפשע בניכם (המערב) יש אולי עשרות מאות או אלפים לכול היותר!

וואפה: אתה יכול להסביר לי רצח של מאות ואלפים של ילדים נשים וגברים באלג'יריה, תוך שימוש בשיטות נוראות (שיסוף גרונות, ביתור איברים ועריפת ראשים)? האם אתה יכול להסביר לי את הרצח של 15,000 אזרחי סוריה? האם אתה יכול להסביר את הפשע נגד תושבי שכונת אל אסבכיה בדמשק? האם אתה יכול להסביר את ההתקפה הרצחנית על הכפר השלו אל-קישה, במעלה הנילוס ורציחתם של 21 כמרים קופטיים? אתה יכול להסביר את המתרחש באינדונזיה, טורקיה ומצרים, למרות שמדובר במדינות איסלמיות? זאת למרות שמדינות אלו התנגדו לפלישה האמריקנית לעירק? האם אתה יכול להסביר את התופעה המתרחשת רק במדינות מוסלמיות?. האם כל המקרים האלו הם נקמה באמריקנים או בישראלים? או שמא תגובה זו מטרתה לספק את תאוות הרצח החייתית שטופחה ע"י הדת, שמבוססת על הכחשת האחר, דחיתו והריגתו? כשסדאם חוסיין קבר חיים 300,000 שיעים וכורדים לא שמענו ציוץ ממוסלמי נאור אחד בכל העולם המוסלמי המונה מעל מיליארד בני אדם. "שתיקת הכבשים" של כל המוסלמים מעידה כאלף עדים על הלגיטימיות שהם נותנים לרצח! מה אתה רוצה ממני? לדבר רעות על החברה האמריקאית? מעולם לא אמרתי שאמריקה היא הנצח האידיאלי אבל אני כן אומרת שאמריקה היא הנצח עבור וואפה סולטן. האידיאולוגיה של החברה האמריקנית פיתחה בי את ההומניות, באתי לארץ זו מפוחדת (מארצי הקודמת).

בן מוחמד: ביחד עם האינדיאנים, מה נשאר מהאינדיאנים? מה יש לך להגיד על האינדיאנים?

וואפה: כריסטופר קולומבוס גילה את אמריקה בשנת 1492. אמריקה נוסדה בשנת 1776 כשלוש מאות שנה מאוחר יותר. אתה לא יכול להאשים את אמריקה כחוקה, משטר ומדינה בהרג האינדיאנים. ההתנגשות לה אנו עדים כיום ברחבי העולם היא לא בין דתות, או תרבויות. ההתנגשות היא בין מנטאליות של המאה ה- 16 למנטאליות של המאה ה- 121. זוהי התנגשות בית תרבות לבערות, בין חופש לדיכוי, בין דמוקרטיה לדיקטטורה, בין ברבריות ורציונאליות. זוהי התנגשות בין זכויות אדם לבין שלילתן, בין המתייחסים לאישה כאל חיה ובין המתייחסים לאישה כאדם. מה שאנו רואים כיום איננה התנגשות תרבויות, תרבויות לא מתנגשות אלא מתחרות!"

המראיין: "אני מבין מדברייך שמה שקורה כיום היא התנגשות בין תרבות המערב לבין תרבות האיסלאם, המאופיינת ע"י בורות ופיגור?"

וואפה: "כן לזאת התכוונתי".

המראיין: "מי טבע ראשון את המונח התנגשות תרבויות? האם זה לא סמואל הנטיגנטון? זה לא בין לאדן. ארצה לדון בנושא ברשותך".

וואפה: "המוסלמים הם הראשונים שהחלו להשתמש בביטוי זה. המוסלמים הם שהחלו בהתנגשות התרבויות. הנביא של האיסלאם אמר: 'הורתי להילחם באנשים עד שיאמינו באללה ובשליחו'. כשהמוסלמים מחלקים את האנשים למוסלמים וכופרים וקוראים להילחם עד שכולם יאמינו במה שהם מאמינים, הם שהחלו בהתנגשות, הם שהחלו במלחמה. המוסלמים צריכים לבדוק שוב את ספרי האיסלאם, המלאים בקריאות למלחמה בכופרים"."עמיתי אמר שהוא לעולם לא פוגע באמונות של אנשים אחרים. בשם איזו תרבות על פני האדמה, מרשה לעצמו לכנות אנשים בשמות שהם לא ביקשו? ליהודים "אנשי הספר", "קופים" ו"חזירים", לנוצרים "גורמים לחרון אללה". מי אמר לכם שהיהודים הם "אנשי הספר"? הם לא אנשי הספר הם אנשים של הרבה מאוד ספרים. כל ספרי המדע השימושיים שקיימים כיום נכתבו על ידם, והתוצאה היא חשיבה חופשית ויצירתית. מה נתן לכם את הסמכות לקרוא להם: "גורמים לחרון אללה", "הטועים" ואז באים הנה וטוענים שמצוות האיסלאם לפגוע באמונות אחרות. אני לא מוסלמית, נוצרית או יהודית. אני בן אנוש חילוני. אני לא מאמינה בעל טבעי אך אני מכבדת אמונות של אחרים".

ד"ר איברהים אל קאהולי: "האם את כופרת?".

וואפה: "אתה יכול להגיד מה שאתה רוצה. אני אדם חילוני שלא מאמין בעל טבעי".

ד"ר איברהים אל קאהולי: "אם את כופרת, אין טעם לנזוף בך על כך שאת מחרפת את האיסלאם, נביאו והקוראן".

וואפה: "אלו הם פרטים אישיים שאינם מעניינך. מצידי אתה יכול להאמין באבנים, כל עוד שאתה לא משליך אותן לעברי. אתה חופשי להעריץ את מי שאתה רוצה, אך דעות ואמונות של אחרים הם לא מעניינך. תן לאנשים אחרים לחיות באמונתם. היהודים שיצאו מהטרגדיה (השואה) הכריחו את העולם לכבדם בעזרת הידע שלהם, לא הטרור שלהם, בעזרת עבודתם, לא בכיינותם. האנושות חייבת את מרבית הגילויים והפיתוחים המדעיים במאה ה- 19 וה- 20 למדענים יהודים".

" 15 מיליון אנשים המפוזרים ברחבי כדור הארץ, זכו לזכויותיהם בעבודה קשה והפגנת ידע רב. לא ראינו יהודי אחד שהתפוצץ במסעדה גרמנית. לא ראינו יהודי אחד שהרס כנסיה. לא ראינו יהודי אחד מוחה בכך שהרג אנשים אחרים. המוסלמים הפכו שלושה פסלי בודהה לחצץ באפגניסטן. לא ראינו בודהיסט אחד ששרף מסגד, הרג מוסלמים או שרף שגרירות. רק המוסלמים מגינים על אמונתם ע"י שריפת כנסיות, רצח אנשים והרס שגרירויות. מסלול זה לא יוביל לשום תוצאות. המוסלמים צריכים לשאול את עצמם מה הם יכולים לתרום למין האנושי, לפני שהמין האנושי יכבד אותם".

ד"ר וואפה נמנת על קומץ אינטלקטואלים המפעילים אתר שרובו כתוב ערבית ומופנה לעולם המוסלמי תחת הכותרת: "Annaqed" – "המבקר" ובו מפורסמים גם חלק ממכתבי התגובה שהתקבלו בעקבות הראיון מכל רחבי העולם. בתאריך 12 במרץ 2006 נערך ראיון רדיו עם גברת סולטאן ברדיו 7 בתוכניתו של טוביה סינגר וניתן להאזין לראיון כאן.

הוספת תגובה