חגיגת הטבע של וולטר פרגסון

מאת: בועז ארד, יוני 2006.

scan0001.jpgוולטר פרגסון (Ferguson, Walter ) נולד בניו יורק בשנת 1930 היגר לישראל בשנת 1965 ומתגורר בבית ינאי. במשך 29 שנים שימש כמאייר מדעי במחלקה לזואולוגיה באוניברסיטת תל אביב ואייר אלפי איורים זואולוגיים ואנתרופולוגיים. איורי הטבע של וולטר מבטאים שליטה מעולה בטכניקת הציור בשמן, בצבעי מים ורישום ומבטאים אהבה לנושאי ציוריו.

את אמירתו האמנותית האחרונה על מצב העולם ביטא וולטר בציור אותו צייר לאחר אירוע ה-11 בספטמבר 2001 "Remember 9:11 " שצוייר במשך חצי שנה ממועד הפיגוע, "רציתי לא רק להציג את האירוע הנורא" אמר וולטר על ציורו, "אלא גם להראות את הגורם לו".

הציור שלא הוצג בפומבי עד היום מוצג במסדרון הכניסה לביתו.

remember911.jpg

Remember 9:11  – וולטר פרגוסון

כאמן בעל יושרה מצר מר פרגסון על מגמות הממסד האומנותי כיום, "אם הייתי מצייר אנשים מעוותים כמו פיקאסו בודאי הייתי יותר פופולרי".

freedom.jpg

מעל: הציור Freedom

פרגסון סובל מתסמונת ה"נפילה בין הכיסאות"; כמאייר זואולוגי מקצועי ההתייחסות אליו מעולם לא שמה דגש והבלטה על יכולותיו האומנותיות המעולות, וכאמן הוא אינו נלקח בחשבון על ידי רוב הממסד האומנותי שרואה בערכי הדיוק, ההקפדה, הרציונליות הנאמנות והאהבה לנושאי היצירה והקיום לא מעלה כי אם מכשול בפני ראיית "המציאות כפי שהיא", כלומר, כפי שהם היו רוצים לראותה – יקום לא מאורגן ובלתי ניתן לפירוש והבנה.

לא מפליא לפיכך כי גישתו של פרגסון שהינה הפוכה בתכלית הביאת לידי כך שיצירתו האמנותית התפתחה לצד המחקר המדעי ולא בחוגי ה"בוהמה".

woodducks-printf.jpg
הציור "Autumn Wood Ducks"

רבים הכירו את פרגסון מאיורי ה"מדריך לציפורי ארצנו" ו"המדריך ליונקי ארצנו" שהופקו על ידי רשות שמורות הטבע. גורל הציורים המקוריים שבהם השתמשו למדריכים אינו ידוע לו, הוא רק ידע לספר כי "בלשכתו של האלוף במילואים יפה, שהיה יו"ר רשות הטבע נתלו רבים מהציורים שהלכו ונשחתו מהשמש הישירה ומהתנאים הלא טובים". כיום אין אנו יודעים מה עלה בגורלם.

celebration-printf.jpg

הציור "Celebration" חגיגת ל"ג בעומר לצלילי התופים

בנו של וולטר מנהל גלרייה בה נמכרים ציורים מקוריים וכן פוסטרים והדפסים לצד חולצות "טי-שירט" הנושאות הדפסי איורים נבחרים. את היצירות הללו ניתן לרכוש ישירות מאתר האינטרנט nature-collection . בין ספריו הנמצאים למכירה כיום "יונקי ישראל" (באנגלית באתר אמזון).

cranes-printf.jpg

מעל, הציור: "Crowned Cranes"

 

הציור Remember 9:11  מצילום באדיבות וולטר פרגסון, שאר הצילומים באדיבות אתר:

 www.nature-collection.com באתר ניתן לרכוש פוסטרים, חולצות וספרים מיצירתו של פרגסון.

 


 

הוספת תגובה