בעקבות כישלון נסיון ההנפקה של "'wework" (או חברת we כפי שהיא קראה לחברת העל שלה) קרן נויבך מודה בעניין המיוחד שלה ב"בועות" כלכליות שהתפוצצו… סוג של הנחת המבוקש המאששת לה את תפיסת העולם שלה ביחס לשוק החופשי.
אולם דווקא הבועות הללו מגלות לנו את החיוניות והתפקוד של מנגנוני ההשקעה והבקרה של השוק והמשקיעים המתמחרים ולוקחים את הסיכון, משקיעים שיודעים שיש סיכון ושיכול להגיע תיקון כואב.

הציוץ של קרן נויבך

קרן נויבך, ועיתונאים רבים אחרים מגלים הרבה פחות עניין בבועות מסוכנות הרבה יותר, בועות שהולכות ומתנפחות וללא ביקורת משקיעים. בועות כמו חוב ציבורי המושקע בחברות ממשלתיות, סבסודים הולכים וגדלים לאנרגיה ירוקה ללא תועלת, הסכמי שכר המקצים מיליארדים למקושרים ופורשים (במשטרה, ולאחרונה במערכת החינוך), תכניות הגרלות למשתכנים, ביטוח לאומי, מתקני התפלה לא כלכליים במקורות ויש גם את העניין הזה עם גילה אדרעי וועד הרכבת…. הנקודה ברורה.

בועות אלו אינן חשופות לבקרה מטעם האנשים שאת כספם מסכנים הרגולטורים והפוליטיקאים המזרימים מימון ולכן הן עלולות להטביע אותנו בים של חובות. שם אין מי ש"ידפוק על השולחן" וישלח את המנהלים הכושלים הביתה או יפעיל תכנית התייעלות אגרסיבית, שם גם נדרש לשלם בכפייה את המחיר במיסים ולא לבחור אם לסכן את כספנו בהשקעה לאחר ששקלנו את הסיכונים והסיכויים.

אז מה המסקנות מפרשת ירידת הערך הדרמטית של wework וכישלון נסיון ההנפקה? המשקיעים בחברה פעלו ופועלים במהירות להחלפת הנהלה, מכירת נכסים שאינם בליבת העסק, צימצום צוות העובדים (מה שלעולם לא יעבור בשלום בחברה ממשלתית) והתייעלות. מה שיכול מאוד להוביל את החברה להצגת רווחים בטווח נראה לעין והמשך צמיחה.

ומה המסקנות של גיא רולניק בדהמרקר מהפרשה? הוא ממשיך בנהי הרגולטורי הרגיל שלו… מבחינתו הוא צריך להכניס את המדינה שכושלת שוב ושוב עם רגולציה נוספת על מנת "להגן" על משקיעים.

לטעמו של רולניק הנפילה בהערכות השווי לגבי החברה (בין השווי שהוצע להנפקה לבין השווי בפועל) "עשויה לשפוך אור על מנגנוני הפיקוח הכושלים בקטגוריה שלמה של חברות: חברות פרטיות ענקיות המגייסות מיליארדים"… כלומר, הוא חושב שאם נכניס מנגנוני פיקוח טובים יותר נמנע "נפילות" של חברות או טעויות של משקיעים פרטיים…. מעין שאיפה אוטופית להפוך את שוק היזמות למשהו בטוח ומסודר כמו עבודה בחברה ממשלתית.

אני חושש שאם הרגולציה שעליה חולם רולניק תופעל נגלה שאנו חיים בעולם שחזה אסימוב בשעתו, עולם חלופי שבו שיכללו את גרזני האבן לסטנדרט השינון המעולה שבמעולים – אך איש לא ימציא ויפתח את הברזל והפלדה.

טבעו של השוק הפרטי הוא שמשקיעים והיזמים בו לוקחים סיכונים גדולים ומנהלים את הסיכונים, אם יצליחו בשקלול מדויק ירוויחו ואם לא יעשו זאת יפסידו ואולי גם יעלמו… זה מצויין וכך ראוי לפעול וכל השחקנים יודעים שיש סיכויי רווח או הפסד גדולים.

בעולם הרגולטורי של רולניק ונויבך נישאר תמיד עם אותם הישגים שהושגו בזכות הסיכונים העצומים שלקחו ממציאי ויוצרי העבר ואלו יפעלו ויעמדו בכללי הרגולציה ה"מושלמת" ביציבות מופלאה… נאלץ לוותר רק על דבר "קטן" אחד: עתיד הרבה יותר טוב ועל חלום ה"סטארט-אפ נשיין" שטיפחנו כאן.

כאנקדוטה אציין שרולניק מספר בטורו כי "נוימן התעורר ברביעי בבוקר בניו יורק לעוד יום של משאים ומתנים קשוחים עם מנהליו של סופטבנק והבנקאי שלו, ג׳יימי דיימון מג'יי.פי מורגן צ'ייס".
זה נחמד, כי עכשיו אנו מגלים מה שוות הכותרות בעיתונים על כך ש-180 מנכ"לים ובראשם דיימון עצמו חתמו על הצהרה שהקפיטליזם משתנה וכעת חשוב יותר הרווח לכלל בעלי העניין והציבור וזה מתוקשר כאילו חשוב יותר מהרווח לבעלי המניות…
אדם נויימן, המייסד והמנכ"ל הכריזמטי של wework דיבר את אותה שפה בדיוק בתיבול ניו אייג' ורוחניות חובקת עולם שתייצר עולם טוב יותר. הסיפורים האלו שהתיימרו להחליף את שורת הרווח, בנוסף להתנהלות חסרת אחריות של רכישות לא ממוקדות ופזרנות אישית על חשבון כספי המשקיעים, היא שהכניסה את החברה והמשקיעים שהאמינו לסיפור שלו לבוץ. דהמרקר היה שותף נלהב לסיפור והכריז אז לקוראיו כי: "מהיום, המטרה המרכזית של תאגיד היא לא לקדם את האינטרסים של בעלי המניות, כפי שכתבה הקואליציה, שידועה בשם השולחן העגול של העסקים." הקואליציה שבראשה עומד דיימון… (19.8.2019)

טור של רולניק המהלל את השאיפה לשנות את המודל הקפיטליסטי

אז אולי נדרשת רגולציה על העיתונים שפרסמו את מסע היח"צנות הזה שקבע שרווח הוא לא העיקר? למשל הכתבה של רולניק שקבעה "התזה של פרידמן, שלפיה מקסום רווחים על ידי הפירמות יביא בהכרח למקסום התועלת החברתית הכוללת — לא מחזיקה מים."

מעניין מה חושב על זה רולניק?

רולניק לא לבד… סיקור על הצהרות "השולחן העגול" בגלובס

ירון ברוק הקצה חלק מתוכניתו לנושא:

קטע מתכניתו של ירון ברוק בנושא הנפקת wework

הוספת תגובה