בעקבות עוד שביתה פראית בנמלים המשתקת חלקים נרחבים בכלכלת ישראל כותב דן ארידור על התובנות ההיסטוריות מהתמודדותו של רייגן עם שביתת פקחי האוויר בארה"ב.

מספרת פגי נונאן מי שהיתה כותבת הנאומים עבור רייגן (בין היועצים הבכירים בסדרת הטלוויזיה המוצלחת – האגף המערבי) אודות שביתת פקחי התעופה בארה"ב. החוק האמריקאי אוסר על עובדים פדראליים לשבות. פקחי התעופה החליטו לבדוק ממה עשוי רונלד רייגן עם היבחרו לנשיאות. הפקחים שאמורים לראות רחוק ובהיר עשו טעות נוראית בפירוש האותות – רונלד רייגן היה עשוי ממנהיגות של פלדה. מנהיגות שנובעת מהבנה עמוקה ורצינית בעקרונות של חירות בכלל וחופש כלכלי בפרט. עקרונות שהיו היסודות הבלתי מעורערים של האומה האמריקאית. רייגן פיטר את כל מי שלא חזר לעבודה תוך 72 שעות. הוא שכר פקחים פרטיים. הוא הכניס פקחים צבאיים. הוא גם אמר שמי שלא יחזור לעבודה בתוך 72 שעות, לעולם לא יעבוד שוב עבור ממשל ארה"ב. אמר וקיים. רייגן שבר את הפקחים. בתהליך הוא גם הוזיל וגם ייעל את הפיקוח האווירי בארה"ב. אבל מה שהוסיפה וסיפרה פגי נונאן בזכרונותיה אודות רייגן ושביתת הפקחים, שהאפקט המשני, ובדיעבד הקריטי, זה הרושם שעשתה הנחישות של רייגן על ההנהגה הקומוניסטית הסובייטית. הסובייטים הבינו שאחרי הנשיא הנרפה גימי קרטר שאותו הביס רייגן בבחירות, שאולי ניצב מולם שחקן סוג ב' (כפי שאהבה לתאר אותו העיתונות המרכזית האמריקאית), אבל נשיא סוג א'.

היה זה מסר של מדיניות חוץ החשוב ביותר שיכול היה רייגן לשאת עם תחילת כהונתו, וזאת מבלי לשאת נאומים יהירים כלל. חשוב לציין, רייגן היה מהנואמים הגדולים ביותר של המאה ועשרים. אבל בשביל להצליח לעשות מה שעשה רייגן, צריך אופי ובאמת נחישות של מנהיגות. שם הספר של נונאן כל כך מתאים: כשאופי היה מלך!

כמדומני שהלקח המקומי ברור. רייגן לא היה מעלה על דעתו לעשות עסקאות על חופש הביטוי ו/או להוליך שולל בכדי לקבל סיקור טוב יותר (והוא הותקף בתקשורת האמריקאית ללא רחמים). הוא גם לא היה מתפשר ועם הועדים הגדולים לאורך כל כך הרבה שנים כפי שנעשה כאן. גם על ידי נתניהו בתפקידיו השונים. רייגן היה תוך שעות מפטר את הועדים של הנמלים. הוא כנראה גם היה הולך אף רחוק מכך. הוא היה מוודא שהוא מסיר את האיום התמידי הקיומי והסחטנות הזו מעל נמליה וכלכלתה של מדינת ישראל (הכוונה לועדים של הנמלים לא לאיום האיראני). ההקשר הנוכחי של עימות מול האיראנים בצפון אפשר הזדמנות פז לממשלת ישראל לשלוח את כל השובתים, בחזרה לתור חיפוש העבודה. תור שלא היה כולל שום משרה ממשלתית לעולם. אם היה בא לרייגן אדם עם הצעה/עסקה מהסוג שנדון בין נוני מוזס לנתניהו – רייגן לא היה מסתתר מאחורי דיבור כפול/ ואו משולש (כאילו שיש כבר מי שיודע מי התכוון לרמות את מי בדיוק בעסקה המסריחה הזו) הוא היה מוודא שאף אחד לעולם לא היה מעלה בדעתו לדון עימו בהצעה מגונה ומשפילה מהסוג הזה.

כשאופי היה מלך כבר אמרתי?

צפון קוריאה ופקחי התעופה בארה"ב

גורג בוש האב לאחר תקופת כהונה אחת, כיורשו של רייגן, הובס על ידי ביל קלינטון. הנשיא קלינטון החליט לחון את פקחי הטיסה שרייגן אסר עליהם להיות מועסקים פדרליים לעולם. רייגן פרק את האימפריה הרוסית באמצעות קיר ברזל, נחישות ומירוץ טכנולוגי וכלכלי שברה"מ לא יכלה לעמוד בו. קלינטון יצר את המפלצת הצפון קוריאנית עם הסכם נוראי כשהיא עוד לא הייתה קרובה למה שאיראן היא היום. יש משמעויות בינלאומית למדיניות פנים של מדינות כפי שהסבירה פגי נונאן. חשוב להזכיר – בישראל בשבוע האחרון יש שביתת נמלי ים תוך הפרה של צווי בית משפט ובו בזמן איראן, שהיא מדינת סף גרעינית, תקפה בטילים מסוריה, שטח ישראלי. אני מבקש להזכיר כי כבר למעלה מעשור שמדינת ישראל מגיעה להסכם אחר הסכם עם ועדי הנמלים. הסכמים שעלותם עצומה למדינת ישראל. ולמרות הכל וככל הנראה דווקא בגלל חוסר הנכונות הזו של ממשלות ישראל האחרונות, להתעמת עם הועדים הגדולים, הגענו לשבוע העגום הזה – ממש פגישה בסאמארה בעיתוי הגרוע ביותר או אולי הטוב ביותר תלוי בסוג המנהיג. (פגישה בסאמארה ספרו של ג`ון אוהרה עם המשפט האלמותי: "אדוני, השאיליני נא סוסך וארכב הרחק מכאן ואמלט ממר גורלי. אל סאמארה אשים פני ושם לא ימצאני המוות").

 

מתוך הבלוג System D

הוספת תגובה