מרד הנפילים 1957הפילוסופיה האובייקטיביסטית, (The Philosophy of Objectivism) היא השיטה הפילוסופית שיצרה הסופרת והפילוסופית איין ראנד. איין ראנד מוכרת בדרך כלל כסופרת דרך ספרייה רבי המכר "כמעיין המתגבר", "מרד הנפילים" ו"אנו החיים" וספריה העיוניים. ראנד כינתה את הפילוסופיה שלה "פילוסופיה לחיים על פני האדמה".

מלבד 4 ספרי פרוזה מצליחים שפרסמה בחייה ("הימנון", "אנו החיים", "כמעיין המתגבר", ו"מרד הנפילים"), פרסמה איין ראנד מספר רב של ספרים לא בדיוניים בנושאים שונים מתורת המוסר (The Virtue of Selfishness) ועד תורת ההכרה (Introduction to Objectivist Epistemology).איין ראנד (1905-1982) הייתה תומכת נלהבת בשכל, באינטרס עצמי רציונלי, זכויות הפרט ושוק חופשי קפיטליסטי. "הפילוסופיה שלי, במהותה," הסבירה, "היא תפישת האדם כגיבור, שאושרו האישי הוא התכלית המוסרית של חייו, וההגיון הוא עבורו המוחלט היחיד."

 בנוסף, פירסמה איין ראנד שני מגזינים (The Objectivist ו-The Ayn Rand Letter) ובהם חומר רב-ערך ביותר. לכל אלו לא פורסמו עדיין התרגומים, ואנו ממליצים לכל חובבי איין ראנד הישראלים לקרוא אותם במקור. בימים אלו אנו שוקדים על העשרת האתר בתרגומים איכותיים לעברית של מאמריה העיוניים והרצאותיה של איין ראנד – חלקם כבר נמצא זמין לעיון לחברי האתר הרשומים.

כמעיין המתגבר 1943
כמעיין המתגבר 1943

לא בכדי נבחרה יצירתה של איין ראנד, בסקר שנערך על ידי ספריית הקונגרס האמריקאי, כיצירה השנייה בחשיבותה בהשפעתה על חיי האדם (לאחר התנ"ך). ספריה של איין ראנד הופצו מאז הדפסתם הראשונה במעל ל20 מליון עותקים וקצב מכירתם עומד כיום על 500 אלף עותקים בשנה (והולך ומתגבר).

הגילוי של איין ראנד ורעיונותיה המהפכניים מהווה מנוף רב עוצמה להבנת המציאות – אני תקווה כי גם אורחי האתר יגלו את כוחו של מנוף זה וכי היותנו כאן ישמש לנקודת משען.

עיקרי הפילוסופיה האובייקטיביסטית (כפי שביטאה אותם איין ראנד באחד הראיונות שנתנה "על רגל אחת"):

במטפיסיקה (ענף הפילוסופיה העוסק במהות הקיום): מציאות אובייקטיבית – "כדי לשלוט בטבע יש לציית לו".

באפיסטמולוגיה (תורת ההכרה): שימוש בשכל – "אינך יכול לאכול את העוגה ולהשאירה שלמה".

באתיקה (תורת המוסר): אנוכיות – "האדם הוא תכלית לעצמו".

בפוליטיקה (תורת החברה): קפיטליזם – "תן לי חופש או תן לי מוות".

אסתטיקה (תורת היופי): רומנטיציזם מציאותי – "האמנות הינה הקשר החוויתי בין הידע לחיים". והגדרתה של האמנות על פי איין ראנד היא: "יצירה מחדש סלקטיבית של המציאות על פי שיפוטי הערך המטפיסיים של האמן".

למידע נוסף בנושאי הפילוסופיה של איין ראנד  – www.aynrand.org

ayn rand stamp

בתמונה: בול שהופק ב22 באפריל 1999 על ידי שירות הדואר האמריקאי להנצחת עבודתה הספרותית של ראנד.

הוספת תגובה