אלן גוטהלף

מאת ד"ר הרי בינסוונגר | 31 באוגוסט 2013

בעצב רב עלי לדווח כי בסוף השבוע נפטר אלן גוטהלף. הוא נאבק בסרטן במשך 17 שנים אולם כבר בתחילת הקיץ האחרון היה ברור כי הסרטן הגיע לנקודת האל-חזור. לאחר מספר שבועות של התדרדרות הוא נפטר ברוגע בדירתו, מטופל באחיות וחבריו האהובים שפעלו באופן הירואי בהענקת הטיפול עד רגעיו האחרונים.

אלן היה חבר קרוב במשך כמעט 50 שנה. חלקנו חדר יחד במשך שנה בעת לימודינו בפילוסופיה באונ' קולומביה, והמשכנו יחד כחברים וכעמיתים אינטלקטואליים מאז. זכרונות טובים רבים מלווים אותי מאישיותו החמה, הנדיבה וברק העין של אלן. אחלוק מספר סיפורים יותר מאוחר, בעוד זמן מה; בשעה עצובה זאת, ברצוני לבטא את הוקרתי לאלן עבור מעלות אישיותו.

 

ראשית, ומעל לכל, אלן היה אדם חושב, פילוסוף. הוא לא רק לימד פילוסופיה , כתב פילוסופיה וקרא פילוסופיה, הוא חי ונשם פילוסופיה. שני איליו היו היו איין ראנד ואריסטו, והוא יצר תרומה חשובה ומתמשכת לספרות של כל אחד מהם.

בצד האובייקטיביסטי, הוא כתב ספרון מעולה אודות איין ראנד בסדרת וודסוורת אודות פילוסופים חשובים; הוא ערך שתי אסופות עבור סדרה חדשה של אגודת איין ראנד מיסוד האגודה האמריקאית לפילוסופיה; ובקרוב עמד להתפרסם ספר נוסף (Wiley-Blackwell's Companion to Ayn Rand) אותו ערך עם גיימס לנוקס מאוני' פיטצבורג וגרג סלמירי ובנוסף הוא גם תרם לאסופות מאמרים שונות.

בצד של אריסטו, יש לו פרסומים כה רבים שאסתפק בלציין את האחרון שבהם, אסופה של 400 עמוד של עבודת חייו: Teleology, First Principles, and Scientific Method in Aristotle's Biology שפורסמה בשנה שעברה על ידי הוצאת אוקספורד במסגרת סדרת המחקרים העוסקים באריסטו.

עבודה זאת כולה, והרבה יותר מכך, הוא השיג תוך כדי מלחמה בסרטן. גישתו כלפי מחלתו היתה רגועה, אובייקטיבית ומדעית. זה מה שהפך אותה לאמיצה. הוא נטל חלק פעיל בבירור ביחס לרופאים הזמינים, הטיפולים וכו'. הוא שוחח עימי לעיתים קרובות אודות הכימיכלים בהם טופל וכיצד הם פעלו, מה התוצאה המצופה וכיצד התקדמו הממצאים המדידים בפועל. אולם הוא קיבל לגמרי את העובדה שהוא אינו יכול להפוך למומחה בתחום הרפואה, ויכול רק לשפוט אם מה שהרופאים הטובים ביותר אומרים לו נשמע הגיוני. וזה היה הגיוני, והוא הצליח לעכב את התפתחות הסרטן למשך שנים רבות. (ואני לא מאמין שהוא אי פעם ציפה ליותר; ריפוי מלא מעולם לא נראה באופק).

לסיום, ארצה להציע לכם שני מקורות מידע אודות אלן: הערך אודותיו בויקיפדיה (אותו הוא אישר), ואפילוג אותו תיכנן עבור הספרון אודות איין ראנד, הקטע לא פורסם מעולם אך כעת הוא מוצג באתר האינטרנט של האגודה הפילוסופית אותה ניהל אלן מאז 1990: אגודת איין ראנד (קבוצה בתוך האגודה הפילוסופית האמריקאית): www.aynrandsociety.org

אלן גוטהלף, הישגיו יאריכו ימים, ורוחו תלווה אותנו.

 

תוספות:

הארי בינסוונגר ואלן גוטהלף מספרים על היכרותם עם איין ראנד באירוע לא פורמלי של מכון איין ראנד.

טור הספד לאלן גוטהלף בניו יורק טיימס

הוספת תגובה