עצומה: לבטל את חוק הספרים

אנכי | 14 ביוני 2014

DSC 5960התנועה הליברלית החדשה קוראת לממשלת ישראל ולשרה לימור לבנת לתקן את הטעות ולבטל את חוק הספרים שתוצאותיו הקשות כבר נראות בשטח.

לקריאה וחתימה על העצומה:

 

השוואות בינלאומיות הראו כי מדינות אירופאיות שהטילו מגבלות על תמחור ספרים הוציאו 0.8-1.7 כותרים בשנה ל-1,000 נפש, בעוד מדינות שלא הטילו מגבלות כאלו הוציאו 1.14-5.8 ספרים ל-1,000 נפש.


במהלך דיוני ועדת החינוך בה התרענו מפני נזקי החוק (קישור) חזרו והצהירו השרה לבנת ויו"ר הועדה חה"כ עמרם מיצנע כי יבחנו את יישום החוק ואת השפעותיו; כעת כשהנזקים של 5 חודשי פעילות ראשונה ניכרים בשטח הגיע הזמן להסיק מסקנות ולהבין כי הנזקים שמפניהם התרענו מתגשמים בטרם יגרם נזק נוסף.


התנועה הכריזה על יום כניסת החוק לתוקף, ה-6 בפברואר כיום זיכרון לספרות הישראלית ותמשיך לציינו עד שיבוטל החוק.


 (בתמונת העצומה בהמשך: קריאה לציבור ולמחוקקים אותה פרסמה התנועה הליברלית בטרם כניסת החוק לתוקף).

 

 

 


1-BooksLaw-001

 

 

 

נקודות ונתונים:


  • בשנת 2012 יצאו לאור כ-7,487 ספרים – שיא היסטורי לספר העברי – בשנת 2013 חלה ירידה בהוצאת ספרים חדשים.

  • סופרים צעירים גילו כי ספריהם שהיו מוכנים להוצאה לאור "הוקפאו" – לדוגמא ליאת רוטנר שנדחפה להוציא את ספרההחדש ללא הוצאה.

  • איריס בראל מנכ"לית סימטמצקי סיפרה בראיון כי מאז כניסת החוק לתוקף המו"לים הוציאו לאור רק כ-150 ספרים לעומת כ-800 ספרים בחודשיים רגילים. קישור.

  • עם כניסת החוק לתוקף ירדו תקבולי חנויות הספרים בעשרות אחוזים לעומת התקופה המקבילה אשתקד. קישור

  • הספריות הציבוריות מתייבשות ומגלות כי כעת תקציבן המוגבל אינו מאפשר להן לרכוש ספרים חדשים בהעדר הנחות. ראו מכתבה של נירה כנה, מנהלת הספרייה האזורית בנחל שורק כותבת "חוק הספרים מעורר חששות כבדים לגבי יכלתן של הספריות להמשיך ולשמש מתווך יעיל זמין עדכני וחינמי בנושא הספרים". קישור.

  • רשת סטימצקי שהובילה את יוזמת החקיקה בתחילת הדרך בתקווה לשיפור מצבה הגיעה לכדי פשיטת רגל. (קישור).

  • כבר בשנת 2010 הוצגו הנתונים והנזקים הצפויים לציבור ולמחוקקים בנייר עמדה אותו כתב בועז ארד במסגרת מכון ירושלים לחקר שווקים (קישור). נייר העמדה להורדה נוחה (כאן).


אנו החתומים מטה קוראים לשרה לימור לבנת, לחברי וועדת החינוך של הכנסת ולחברי הכנסת לבטל לאלתר את חוק הספרים. 

 

 

לקריאה וחתימה על העצומה:

 

הוספת תגובה