ספר חדש: משק במשבר
החדשות שמאחרי החדשות

בעריכת זאב גולן

zev_golanbook.jpgבשנים 1999 ועד 2003 פעלה בישראל שלוחה של המכון ללימודים אסטרטגיים ופוליטיים מתקדמים, מיסודו של פרופסור רוברט לאונברג. תחת המוטו המקראי המצוטט מדברי ישעיהו: "הוי האומרים לרע טוב ולטוב רע", פרסם המכון מאמרים, מחקרים ודברי פרשנות לאירועים פוליטיים מדיניים וכלכליים.

"האדם החופשי", כתב גולן, "מחפש את האמת, ואין חופש בלי חשיפתה, וממילא חשיפתה היא הצעד הראשון בדרך לחופש".

בספר "משק במשבר" נאסף מבחר מן הניתוחים והפרשנויות שמאחורי הכותרות והניסוחים המעורפלים של העיתונות הישראלית.

רוב המאמרים מתייחסים לנושאים שעלו בחדשות בשנת 2001 ומהם אנו למדים כי אנו פחות חופשיים בארצנו ממה שנדמה לנו מלימודינו בבתי הספר, מכתבות העיתונים או מן הדברים הנאמרים בפרלמנט הישראלי.

"למרות השינויים העשויים להתרחש בשנים הבאות בפרטי הסיפורים המובאים" כותב זאב גולן, "הסיפורים ישארו אותם סיפורים בעתיד הקרוב, כך הקורא יוכל לקרוא כאן על בקשת תע"ש לסבסוד נוסף, עובדי הנמלים השובתים למען תוספת שכר, וראשי ממשלה המבקשים סיוע כספי מארה"ב". הפרטים משתנים – העקרונות לא.

מן הניתוחים בספר עולה תמונת מצב עגומה והיא כי ישראל הינה מדינה סוציאליסטית, סטאטיסיטית והכוחות היחידים הדוגלים בקפיטליזם הינם אלא סוציאליסטים מתחזים או שהם מבודדים וחלשים מכדי להשפיע. סגירת המכון בשנת 2003 אך מחזקת מגמה מדאיגה זאת.

עם זאת, יש לציין, כי מחקרי המכון ופעילותו שכללה הכשרת מתמחים מוכשרים בתחומי הכלכלה לשמש כעוזרים פרלמנטריים, פרסום מחקרי מדיניות מעמיקים והחדרת סטנדרטים של תרבות עובדות ואמת שכה חסרה למחוקק הישראלי. גרמה לשינוי לטובה ומחקרים לא מעטים הביאו לרפורמות משמעותיות במשק הישראלי – כאלו שניתן לקרוא עליהם בארכיוני העיתונים בישראל ובמיוחד ב"הארץ" וב"גלובס".

מאמריו של זאב גולן, מנכ"ל המכון, הופיעו מעת לעת בעיתונות ולא פעם נדרשה ממנו גבורה של "דון קישוט" בחשפו את השחיתות של אישים רבי השפעה ועתירי ממון – לאחרונה זכה זאב גולן בתביעת דיבה שהוגשה נגדו על ידי המדען הראשי לשעבר כרמל וורניה אותו הציג במערומיו כמי שתרם להעברת מליונים של כספי גזל ממיסים למפעל כושל וחסר הצדקה כלכלית בו זכה למשרה מרופדת היטב לאחר סיום תפקידו הממשלתי. ברוח "הרצחת וגם ירשת", ביקש ורניה גם לבזבז את כספי משלם המסים וגם לדרוס בבית המשפט את הילד הצועק כי "המלך עירום". לשמחתנו זוכה מר גולן מתביעה זאת לאחר שבית המשפט קיבל את הגנת "אמת דיברתי", אחת הדרכים הקשות ביותר להתגוננות הדורשת כי יוכחו כל הטענות כנגד "הנפגע" – כנכונות עובדתית.

לאחרונה פרסם "אנכי" מאמר מפרט עטו של מר גולן: "כפויי הטובה" העוסק בהצלת המשק הישראלי מקריסה על ידי בנימין נתניהו.

את הספר "משק במשבר" ניתן לרכוש באתר האינטרנט של אקדמון.

למרות שהגישה לאתר המכון ללימודים אסטרטגיים ופוליטיים מתקדמים בו הוצגו רוב המאמרים איננה קלה בשל חוסר תחזוקה, עדיין ניתן להגיע לחלק גדול מן המאמרים בהקשה על הקישור כאן.

 

הוספת תגובה