השחרור של ילדים מעבודות מפרכות והאפשרות להקנות להם שנות השכלה נוספות נתפס כיום כהישג "סוציאלי" בו מתפארים בחוגים שאינם ממובילי התמיכה בשוק חופשי. האמת היא, שכמו במקרים רבים אחרים, מדובר על הישג טכנולוגי של שוק חופשי ויזמות ש"אומץ" על ידי אלו שקשרו לראשם כתרים לא להם.

אחד הסיפורים המרגשים המדגימים את המהפכה הטכנולוגית הוא סיפורו של נורמן ברולוג, האיש האחראי לכך שמאות מיליוני בני אדם במקסיקו, הודו ובנגלדש ניצלו מרעב.

בספרו, "הקוסם והנביא" מספר צ'ארלס מאן על ילדותו של נורמן ברולוג. נורמן נולד למשפחת איכרים ענייה באיוווה, ארה"ב. החיים כילד בחווה היו מסכת מתמשכת של עבודה מפרכת לילדים ולמבוגרים. נורמן ראה עצמו כפועל חווה ולא דמיין בתחילת דרכו כי יבנה קריירה של אקדמאי וחוקר פורץ דרך.

כאשר המליצה מורתו כי ימשיך בלימודים לאחר לימודיו היסודיים, הייתה זאת בחירה קשה עבור הוריו. המרחק של בית הספר מהכפר והצורך במימון לימודים ומגורים, משמעו לא רק שמדובר באבדן ידיים עובדות בחווה וצמצום הכנסת המשפחה הענייה מלכתחילה, אלא גם תוספת עלויות למימון החיים בעיר המרוחקת. נורמן הצעיר חרד מפני ההשלכות של גריעתו מהעבודה והטלת נטל כלכלי נוסף על המשפחה.

FORDSON MODEL-F
FORDSON MODEL-F

מה ששינה את התמונה הייתה רכישה של טרקטור מתוצרת פורד. הפורדסון מודל F היה המודל T של הטרקטורים. עיצוב פשוט ומכונה יציבה ומספיק זולה על מנת לאפשר להמוני חקלאים לרכוש אותו. מקור השם היה "חברת הטרקטורים פורד ובנו" ( Ford & Son tractor).  המודל הראשון של הטרקטור הושלם ב-1916 במהלך מלחמת העולם הראשונה.

נורמן ברולוג ציין לאחר מכן כי הטרקטור בעל 4 הצילנדרים ו-20 כוחות סוס, "עבד מבלי שיאכילו אותו בתבואה בבוקר, בצהרים ובערב". הוא לא דרש את הטיפול הרב שדרשו חיות משק אחרות ששימשו להובלה ועבודה, וחסך משאבים רבים.

הנרי ברולוג, אביו של נורמן, מכר את רוב הסוסים והבקר בחווה, וכעת יכול היה להסב את מחצית השטחים בחווה, ששימשו לגידול כמרעה לחיות המשק, ולהרחיב את שטחי הגידולים הרווחיים ביותר. הגדלת היבולים הובילה להכנסות גבוהות יותר, אלו אפשרו רכישת דשן וזרעים איכותיים יותר. בסופו של דבר היבול של הנרי צמח פי ארבע, וההכנסות הנוספות אפשרו לו לשלוח את ילדיו לבית הספר ללא דאגות.

הנרי פורד אמר על המכונות: "אדם ללא המכונה הוא עבד, אדם עם מכונה הוא חופשי". נורמן ברולוג הסכים עימו ואמר לאחר שנים: "שחרור מעבודה אינסופית, הינו שווה ערך לשחרור מעבדות". [1]

השחרור וההשכלה שהתאפשרו בזכות יצירתו של הנרי פורד, איפשרו לנורמן ברולוג הצעיר לרכוש השכלה ולעצב את מסלול חייו, מסלול שבמהלכו הציל מאות מיליוני אנשים מרעב בזכות פיתוחיו בתחומי החקלאות ויהיה אחד מהבודדים בהיסטוריה שיזכה לקבל את הצירוף הנדיר של פרס נובל, מדליית החירות הנשיאותית האמריקאית, מדליית הזהב של הקונגרס, וגם את ציון הכבוד הגבוה ביותר אותו מעניקה הודו.

[1] Mann, Charles C.. The Wizard and the Prophet

הוספת תגובה